banner2

Çavuşoğlu, Yunan Bakanı makaraya aldı: 'Nereye gitsek arkamızdan geliyor'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Yunan mevkidaşı Dendias için 'Nereye gitsek peşimizden geliyor' sözleri Yunan basınında yankılandı. Gayriaskeri statüdeki adalardaki tatbikata çok sert çıkan ve 'Rüzgar eken fırtına biçer' diyen Çavuşoğlu'nun geçtiğimiz gün Dendias ile ilgili yaptığı açıklamaları ülkede gündem oldu. Yunan medyasında "Çavuşoğlu, Dendias ile alay etti" denildi.

Gündem 06.12.2022, 19:27
Abone ol
Çavuşoğlu, Yunan Bakanı makaraya aldı: 'Nereye gitsek arkamızdan geliyor'

Bakan Çavuşoğlu dün Türk Devletleri Teşkilatı'yla birliğini güçlendiren Türk dünyasının artık yeni bir jeopolitik gerçeklik olduğunu vurgulayarak, "Tüm dünya ilgisini oraya vermeye başladı. Bugün Nikos Dendias da hemen soluğu orada aldı. Bazı ziyaretlerde bulunuyor. Nereye gitsek arkasından koşuyor sağ olsun Nikos Dendias benim eski dostum. Dertliler; çünkü KKTC, Semerkant'taki zirvede gözlemci üye oldu. Bu bir başlangıç. Paniğe kapılmanın sebepleri de gelecek olan. Türk dünyasıyla da iş birliğimizi ve dayanışmamızı artırmamız gerekiyor." dedi.

ALAY KONUSU OLDU

Bakan Çavuşoğlu'nun bu sözlerine yer veren Etnos gazetesi, "Çavuşoğlu Dendias ile alay ediyor." dedi.

Kathimerini gazetesi ise, Çavuşoğlu'nun Dendias'ın Kazakistan ziyareti ile alay ettiğini belirtti.

To vima gazetesi bu olayı Çavuşoğlu'nun ' Nereye gidersek peşimizden geliyor' sözleri ile gündemine taşırken Dendias'ın ziyaretlerini sert bir şekilde eleştirdiğini belirtti.

Proto Thema'da yer alan haberlerde, Dendias'ın acelesi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu'nun "Nereye gitsek arkamızdan Dendias geliyor" sözlerine yer verdi.

ÇAVUŞOĞLU RESTİ ÇEKTİ

Öte yandan Bakan Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamalarında, Yunanistan'ın Rodos ve Midilli'deki tatbikatına ilişkin, "Barışı istemeyen ve iki anlaşmaya uymayan Yunanistan ve dolayısıyla biz bunlara sessiz kalmayız, gereken adımları hem hukuki olarak, hem de sahada atmaya devam edeceğiz. Gerekli her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz. Yunanistan şunu unutmasın; 'rüzgar eken fırtına biçer.' Barışı istemiyorsan biz de gereğini bir gece ansızın yaparız" dedi.

Bu sözler de Yunan basınında gündem oldu. To Vima gazetesi konuya ilişkin haberini skandal sözler ile okuyucularına sundu. 'Çavuşoğlu'nun savaş çığırtkanlığı' başlığı ile verilen haberde Türkiye'nin Yunanistan'ı kışkırttığı iddia edildi.

Kathimerini'de ise, Çavuşoğlu'nun 'rüzgar eken fırtına biçer' sözlerine dikkat çekildi. Haber ' Geri adım atın yoksa gereğini yaparız" başlığı ile verildi.

Proto Thema, Türkiye'nin uluslararası anlaşmaları yanlış okuduğunu savundu. Gayriaskeri statüdeki adalardaki tahrik girişimlerine tepki gösteren Çavuşoğlu'nun 'Bir gece ansızın' sözlerini hatırlattığı belirtildi.

YUNAN TAHRİKİ İTİRAFI

Ta Nea'da ise, adeta itiraf niteliğinde bir başlık atıldı. 'Çavuşoğlu, Yunan provokasyonu hakkında: Rüzgar eken fırtına biçer" başlığını kullanan gazete Türkiye'yi tahrik ettiklerini adeta itiraf etti.

Etnos'ta ise "Çavuşoğlu'ndan yeni meydan okuma: Yunanistan barış anlaşmalarını ihlal ediyor, ne gerekiyorsa yapacağız" başlığı kullanıldı. "Adalarla ilgili BM'ye yazılan mektuplar Yunanistan'ı çıldırttı" sözlerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!