banner2

Çavuşoğlu'ndan son dakika F-16 açıklaması: Şartlı bir anlaşmayı kabul etmeyiz

Son dakika haberleri... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "F-16 konusunda elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız. 'Şöyle kullan böyle kullan' gibi bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım?" şeklinde konuştu.

Gündem 23.09.2022, 16:02 23.09.2022, 16:45
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta BM Genel Kurulu görüşmeleri kapsamındaki temaslarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, gündemin öne çıkan başlıklarını değerlendirirken F-16 konusuna da değindi.

F-16 ÇIKIŞI: ŞARTLI ANLAŞMAYI KABUL ETMEYİZ

F-16 konusuna değinen Bakan Çavuşoğlu, "Normal işliyor süreç. Yönetimin bu konudaki kararlılığı da devam ediyor. Yönetim F-16'ları verilmesi yönünde güçlü destek veriyor.  F-16 konusunda elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız. 'Şöyle kullan böyle kullan' gibi bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım? Kendimiz üretene kadar illa ki bir yerden temin edeceğiz."  ifadelerini kullandı.

''UMUT TÜRKİYE''

Rusya-Ukrayna arasında ateşkesin olacağını ve bunun da Türkiye sayesinde olacağının altını çizen Bakan Çavuşoğlu, ''Tüm muhataplarımız, sayın Cumhurbaşkanımızın görüştüğü muhataplar, ayak üstü karşılaştığımız tüm üst düzey kişiler Türkiye'nin barış için umut olduğunu söylüyorlar. Tahıl Anlaşması'nda Türkiye'nin oynadığı rol ortada. Türkiye'nin BM ile birlikte üstlendiği rolün herkes farkında. Tahıl fiyatlarında 2008'den bu yana düşüş yaşandı. Yine bir ateşkes olacak Rusya-Ukrayna arasında bunun da Türkiye sayesinde olacağını herkes biliyor. Umut Türkiye. Genel anlamda gördük ki; herkes savaşın bitmesini istiyor.  Rusya ve Ukrayna arasında adil ve kalıcı bir çözüm için Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.'' dedi.

''DÜNYANIN KKTC'Yİ TANIMASI LAZIM''

Dünyanın KKTC'yi tanıması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, ''Cumhurbaşkanımız tüm dünyaya KKTC'yi tanıma ve ambargoların kaldırılması çağrısı yaptı. Dünya barışına olan katkımız konusunda birçok mevkidaşımdan övgü dolu sözler aldık.'' şeklinde konuştu.

''BM'NİN REFORM EDİLMESİNİ DOĞRU BULUYORUZ''

''BM'nin reform edilmesini doğru buluyoruz.'' diyen Bakan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı; ''Türkiye dönüşümlü olarak tüm ülkelerin burada temsil edilmesini istiyor. Veto hakkının kaldırılması gerekiyor. Bir ülke hayır dediği zaman hiçbir karar çıkmıyor. Her şey 5 ülkeye bağlı. Birçok insan Türkevi'ni yaşanan yoğunluktan dolayı BM'nin ek binası sanmış.''

Hafta boyunca çok sayıda toplantı yaptık, ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız salı günü BMGK'ya hitap etti. Sayın Cumhurbaşkanımız görüşlerimizi ortaya koydu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!