banner2

Çavuşoğlu: Afganlılar istediği sürece orada olacağız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nun kapanışında gençlerle buluşup onlara anılarını anlattı, aynı zamanda önemli mesajlar verdi.

Gündem 20.06.2021, 13:46 22.06.2021, 14:59
Abone ol
Çavuşoğlu: Afganlılar istediği sürece orada olacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nun (ADF) sona ermesi nedeniyle basını bilgilendirme toplantısına katıldı. Burada kendisine, Mehmetçiğin Afganistan'da göreve devam etme sürecine ilişkin son gelişmeler sorulan Çavuşoğlu, ABD ve diğer ülkelerin asker çekmesiyle birlikte Kararlı Destek Misyonunun sona ereceğini hatırlattı, "Ancak Afganlılar Türk askerinin kalmasını istiyor. Onlar istedikçe biz onların yanında olmaya devam edeceğiz" dedi. Türkiye'nin Afganistan'da 'çerçeve ülke' olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, orada sadece askeri olarak değil ekonomik ve kültürel anlamda da bulunduklarını vurguladı. 

Forum kapsamında misafir ettikleri İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar ile de görüştüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, sürece ilişkin görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. 

Bakan Çavuşoğlu, adeta Ankara ile yatıp Ankara ile kalkan Atina'nın kışkırtıcı mesajlarını da şöyle yorumladı: "Yunanistan'ın tahriklerden ve kışkırtıcı adımlardan, provokasyondan vazgeçmesi lazım."

GENÇLERLE BULUŞTU

Çavuşoğlu, dün akşam katıldığı ADF Gençlik Forumu'nda da gençlerin sorularını cevapladı. Renkli anlara sahne olan etkinlikte Çavuşoğlu şunları anlattı: 

  • (Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias) Atina'ya gittik orada bir şey söylemedi basın toplantısında. Gayet pozitifti. Ben iki seçenekli hazırlanmıştım tabii ki. Sonra döndükten sonra her gün konuşuyor ama biz hiç konuşmuyoruz. Ne varsa yüz yüze söyleyelim. Orada içinde ukde kaldı galiba her gün Türkiye'yle ilgili bir açıklama yapıyor.
  • Lise yıllarında iyi bir futbolcuydum. Lisede öğrenciyken Ermeni terör örgütü diplomatlarımıza saldırıyordu, şehit veriyorduk. Ben de onlara inat diplomat olacağım diye uluslararası ilişkiler okudum. Lise sondayken iyi futbol oynuyordum. O zamanki Antalyaspor teknik direktörü Alanya'ya geldi ve beni izledi. Manavgat'tan birisini ve beni seçti. İkimizi Antalyaspor'a götürecekti, babam git dedi ama ben diplomat olacağım dedim ve gitmedim.
  • Asya yeniden ekonomik güç merkezi oldu. Ekonominin dengesi Asya'ya doğru yılda 140 kilometre hızla kayıyor.
  • (Antalya Diplomasi Forumu) Daha ilk toplantıyı yapmadan bilinen ve tanınan bir toplantı haline geldik.
  • Pandemi döneminde fark ettiğim bir şey var. Dünyanın her yerinden ülkelerin Türkiye'yle ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediğini görüyoruz. Türkiye bölgeselleşmenin katkısıyla ekonomik potansiyel olarak çok büyük görünen bir ülke.
  • Özel hayatım maalesef yok. Bir şehre gidiyorsunuz. O şehrin güzellikleri var, yarım gün ayırıp o şehrin güzelliklerini görebilirsiniz. Mesela toplantı bittikten sonra benim ilk yaptığım şey doğrudan havaalanına gitmek. Öbürünü yaptığım zaman suçluluk içinde hissediyorum kendimi.
  • Evdeyken köpeklerimle zaman geçiriyorum. Hobi olarak tarımla ilgileniyorum. Gerek konutun bahçesinde gerekse bir arsa aldım orada ekiyoruz. Biraz daha büyütünce 'Bakanın bahçesinden midenize, afiyet olsun' sloganıyla satacağım.
     

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!