Yandex Metrica

Sitede Ara

Camiyi havadan inceledi

Camiyi havadan inceledi

Zonguldak'taki Uzun Mehmet Camii kılınan ilk Cuma namazı ile açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Erdoğan, ''Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan... Onun için buranın adını Uzun Mehmet koyduk. Milletimizin gönlündeki yerini almıştır.'' açıklamasında bulundu.  Erdoğan, Zonguldak'a gidişinde Uzun Mehmet Camisi'ni havadan inceledi.

Gündem

23.01.2024, 17:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımına 2019 yılında Zonguldak'ta başlanan Uzun Mehmet Camii'nin açılışına katıldı. Cuma namazı ile birlikte ibadete açılan camiiye cemaatin ilgisi yoğun oldu.

AYETTEN ÖRNEK VERDİ!

Konuşmasına vatandaşları selamlayarak başlayan Erdoğan, ''Rabbimiz Tevbe suresinde mealen 'Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder' buyuruyor. Uzun Mehmet Camii'nde günde beş vakit okunacak ezanların, kılınacak namazların, edilecek duaların Allah katında kabul olmasını diliyorum. Şehirlerimize kazandırdığımız her bir caminin ülkemizin ve milletimizin geleceği için vatan topraklarına dikilen birer manevi muhafız olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Caminin mihrap cephesindeki hattı göstererek, "Şu 'Ya Allah' hattı da şehre ve adına yakışır şekille kömürle yazılmıştır.'' dedi.

UZUN MEHMET KİM?

''Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan... Onun için buranın adını Uzun Mehmet koyduk. Milletimizin gönlündeki yerini almıştır. Bu vesileyle bir kez daha asırlardır vatanları için canlarını seve seve veren aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldırdığı cuma namazının ardından, camiye Kur'an-ı Kerim hediye etti.

İNCE İŞÇİLİKLE İNŞA EDİLDİ

İnce işçiliğiyle öne çıkan camiinin 6 bin kişilik kapalı ve 7 bin 500 kişilik ise açık alanı bulunuyor. 22 kubbenin bulunduğu camiide her birinde 3 şerefe bulunan 71 metre uzunluğunda 4 adet minare inşa edildi. Caminin ana kapısı sedef işlemeli kündekâri sistemiyle yapılırken, kapının yapımı 1 yılda tamamlandı. Caminin halısı ise özel olarak Manisa’da dokundu.

Uzun Mehmet Camii 19 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak bugün hizmete açıldı.

HAVADAN İNCELEDİ

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'a gidişinde Uzun Mehmet Camisi'ni havadan inceledi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading