banner2

Bu kadın Türk olamaz! Kuzey Kıbrıs'ta CTP'li Doğuş Derya'nın ağız ishali...

Silah ambargosunu kaldırdıktan sonra Rum yönetimiyle anlaşma imzalayan ABD, KKTC'deki işbirlikçilerini devreye soktu. 1974'te Ada'daki soydaşları Rumların katliamından kurtarmış Mehmetçiğe 'tecavüzcü' demesiyle hatırlanan CTP'li Doğuş Derya, bu kez Meclis kürsüsünden Türkiye'ye nefret kustu.

Gündem 06.10.2022, 12:41 06.10.2022, 13:04
Abone ol

Güney Kıbrıs'ı silahlandıran ABD, Yavru Vatan'daki işbirlikçilerini devreye soktu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan utanan ve Avrupa Birliği pasaportu hayaliyle yanıp tutuşan kesimler yeniden sahnede.

Geçmişte Mehmetçiğe karşı "Ada'dan defol" eylemleri yapan ve Rumların yönettiği Birleşik Kıbrıs hülyasını sık sık dillendiren Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Doğuş Derya, KKTC Meclisi'nde zehir zemberek bir konuşma yaptı. 

Meclis kürsüsünden Türkiye'ye nefret kusan Derya, Türkiye'yi Yunanistan'ı provoke etmekle suçladı, Rumlarla birleşmeyi öngören Annan Planı'nı savundu. 

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni silahlandırma kararı hakkında açıkça yalan söyleyen Doğuş Derya, "ABD, Rum Kesimi’ne silah ambargosunu 2 yıl önce kaldırdı. Türkiye seçim dönemine girdiği için bunu şimdi tekrar gündeme getiriyor" dedi. 

Derya, 2 yıl önce Rumlara silah ambargosunu 'kısmen' kaldıran Washington'un 17 Eylül 2022 tarihi itibariyle Güney Kıbrıs'a her türlü silah sevkiyatının önünü açtığı gerçeğini gizlemeye çalıştı. 

Derya, Rumların silahlanma hamlesinin Türkiye'nin KKTC'yi silahlandırmasının bir sonucu olduğunu da ileri sürerek yaşananlardan Ankara'yı sorumlu tuttu. 

MEHMETÇİĞE 'TECAVÜZCÜ' DEMİŞTİ

Doğuş Derya, Kıbrıs'taki Türkleri Rum EOKA çetelerinin katliamından kurtarmış Mehmetçiği de bundan 10 yıl önce 'tecavüzcü' diye suçlamıştı. 

Aralık 2012 tarihli bir konuşmasında, "Kıbrıslı türkler dışında acı çekenler de var. Kıbrıslı Rumlar, Ermeniler ve Maronitler de evsiz kaldı. Kayıplar verdi. Tecavüze uğradı" diyen derya, Türk askerlerinin Rumlara tecavüz ettiğini ileri sürmüş, tepki çeken sözlerinden ötürü özür de dilememişti. 

Derya ve mensubu olduğu CTP, Rumlara toprak vaat ettiği haritaları Türkiye'den ve Ada halkından habersiz Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne teslim etmesiyle hatırlanan eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile aynı fikirleri paylaşıyor. 

ONLAR İÇİN HAYATTAKİ EN KUTSAL ŞEY: AVRUPA

Mayıs ayında Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde toplanan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) üyeleri, taşıdıkları pankartlarla Türk ordusuna saldırıda bulunmuştu. 

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) eski genel başkanı olan Mustafa Akıncı, Birleşik Kıbrıs idealini ve Avrupa Birliği pasaportunu tüm değerlerin üzerinde gören Kıbrıs'ın bazı 'Türk'lerinden biriydi. 

Akıncı, Türkiye'nin PKK/YPG terörüne karşı Suriye'deki operasyonlarını da eleştirmişti. Benzer ifadeler aynı dönem CTP'li Doğuş Derya tarafından da kullanıldı. Zeytin Dalı Harekâtı sırasında Türkiye alerjisi nükseden Derya, "Kanla beslenen iktidarlar barış yapmayı beceremez. Savaşa hayır!" diye yazmıştı. 

Bir devlet olarak KKTC'nin varlığını da tanımayan Doğuş Derya, Yunan yönetiminin Kuzey Kıbrıs ile ilgili kullandığı ifadelerin aynısını benimsemiş durumda. KKTC'yi "AB müktesebatı askıya alınmış bir Avrupa toprağı" olarak tanımlayan ve oradan "Kıbrıs'ın kuzeyi" olarak bahseden Derya, 1 Aralık 2021'deki Twitter paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Euro'ya geçmek için üniversiteler ile çalışma başlatmalı ve federal çözüm için müzakere masası kurulmalıdır. Sürüklenişimizi durdurmak için rotamızı Avrupa'ya çevirmek zorundayız."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!