banner2

Brezilya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski dostu Lula tekrar seçildi! Erdoğan onun için 'Kasımpaşalılık edası var' demişti

Brezilya'da seçim sonuçları açıklandı. 2003-2010 yılları arasındaki devlet başkanlığı yapan İşçi Partisi lideri Lula Da Silva seçimleri kazanarak tekrar devlet başkanı oldu. Brezilya'da çıkan sonuç Türkiye'deki bazı muhalif gruplarda ölçüsüz bir sevince neden oldu. Sosyal medyada Silva'nın seçimi kazanması üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan paylaşımlar yapıldı. Halbuki Lula ile Erdoğan'ın siyasi tarihlerinde pekçok işbirliği mevcut. Onlardan biri Erdoğan ile Lula'nın ortak girişimde bulunduğu, 2010'daki İran'la nükleer anlaşmaydı.

Gündem 31.10.2022, 11:23 31.10.2022, 12:59
Abone ol
Brezilya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski dostu Lula tekrar seçildi! Erdoğan onun için 'Kasımpaşalılık edası var' demişti

Brezilya'da devlet başkanlığı seçim sonuçları açıklandı. Daha önce iki dönem devlet başkanlığı yapmış ve bu süreçte Türkiye ile oldukça iyi diplomatik ilişkiler kuran İşçi Partisi lideri Lula da Silva seçimleri ABD tarafından desteklenen rakibi halihazırda devlet başkanı olan Jair Bolsonaro'ya karşı kazandı. 

LULA 1 PUAN FARKLA KAZANDI

Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi'nin yayınladığı sonuçlara göre Lula yüzde 50,83 oy alırken ABD tarafından desteklenen rakibi Jair Bolsonaro, yüzde 49,17 oranında oy aldı. 

TATLI SU SOLCULARI OLAYI YANLIŞ YORUMLADI 

Brezilya'da seçimleri solcu bir liderin kazanması ise Türkiye'de iktidara muhalif siyasi duruşa sahip bazı gruplar tarafından sanki Brezilya'daki seçimi Cumhurbaşkanı Erdoğan kaybetmiş gibi bir sevince sebep oldu. 

ABD ile yakın ilişkilere sahip olduğu yada fonlandığı bilinen bazı muhalif gazeteciler, aslında göreve gelişi yine ABD tarafından desteklenmiş olan Bolsonaro'nun seçimi kaybetmesini 'diktatör gitti' yorumuyla paylaştılar.  Brezilya'daki seçimleri Türkiye'ye benzetmeye çalışan benzer sosyal medya paylaşımlarında 'Bolsonaro gitti sıra Erdoğan'da' gibi ifadeler kullandılar. 

FONDAŞ MEDYA FONDAŞ BOLSANARO'NUN GİTMESİNE SEVİNDİ 

Ancak gözden kaçan konu aşırı sağcı Bolsonaro'nun, Brezilya'da devlet başkanlığına ABD'nin desteği ile gelmiş olması.  1 Ocak 2019'da devlet başkanlığına gelen Bolsonaro, ABD ile sıkı ilişkilere girmesi yönünden yoğun eleştirilerin hedefi olmuştu. 

Bolsanaro dönemin ABD devlet başkanı Trump'a her fırsatta hayran olduğunu belirtmiş, halefi Biden ile de sıkı ilişkiler kurmuştu. Hatta geçtiğimiz haziran ayında yapılan Amerika Zirvesi'ne katılan Bolsanaro, Joe Biden ile yaptığı görüşmenin "harika" geçtiğini ve Biden'ın uluslararası sorunları çözmek için samimi bir irade ortaya koyduğunu söylemişti.

Ayrıca Trump, gibi koltuğunu seçim sonuçlarına boyun eğmeden bırakmayacağını belirten Bolsanaro seçimler öncesinde 'Önümüzde üç seçenek var: Tutuklanmak, öldürülmek ya da zafer' diye konuşmuştu. Sonuç olarak Lula, Bolsanaro'ya karşı seçimleri kaybetmişti. 

ABD  'KAYBETTİK, RAZI OLALIM' DEDİ

ABD Başkanı Joe Biden'ın Brezilya’da seçimi kazanan Lula’yı tebrik ettiği mesajındaki seçimlerin özgür, adil ve güvenilir olduğuna dair vurgusu da, başta Bolsonaro olmak üzere Brezilya elitlerine “seçim sonuçlarına razı olun” uyarısı olarak yorumlandı.

Geçtiğimiz günlerde de ABD Başkanı Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Lula’nın kazanması halinde devlet başkanlığı koltuğunun barışçıl biçimde teslimini sağlamak için Brezilya’ya gidebileceği belirtilmişti.

Yani Washington yönetimi aslında ABD desteğiyle göreve gelen ve Brezilya'yı ABD yanlısı bir isim olarak yöneten Balsonaro'ya ve yerel statükoya da mesaj göndermiş oldu. 

İRAN'DA DENGELERİ DEĞİŞTİREN ANLAŞMAYA BERABER İMZA ATMIŞLARDI 

ABD, Brezilya'da kaybeden ancak kazanmış gibi yaparken,  Türkiye muhalefeti de yine bir paradoka imza attı. Türkiye'de siyasete ABD müdahalesinden destek uman ancak söz konusu Latin Amerika olunda ABD karşıtı bir pozisyon takınan muhalefetin unuttuğu konu, Lula ile Erdoğan'ın oldukça geçmişe dayanan siyasi diyaloğu. 

2010 yılında İran'ın nükleer programı için bir araya gelen iki lider, ABD ile Avrupalı ülkelerin yapamadığını yapmış, İran, Türkiye ve Brezilya arasında uranyum takası anlaşmasına varılmıştı. İki liderin başarısı olarak hafızalara kazınan Tahran Deklarasyonu, batının itibarsızlaştırma operasyonuna maruz bırakılmıştı. 

Bu sürpriz anlaşma, Brezilya Devlet Başkanı olan Lula ve o dönem Başbakan olan Erdoğan'ın küresel dengeleri değiştiren tarihi adımı olarak kayda geçmişti. Hatta Lula'nın siyasetten uzaklaştırılıp tutuklamasının, başarısız BMGK girişimini altüst eden bu çabanın bir yansıması olarak değerlendirilmişti. 

'LULA'DA KASIMPAŞALILIK EDASI VAR'

Burada yapılan anlaşma ile Lula ve Erdoğan dostluğu pekişmiş, Erdoğan, hemen sonrasında Brezilya'ya ziyarette bulunmuştu.  

2010 yılının mayıs ayında Brezilya'ya giden Erdoğan, Brezilya basınını yoğun ilgisine maruz kalmıştı. 

O ziyaretten dünya basınına samimi diyaloglar da yansımıştı. Lula ile görüşen Erdoğan, "Lula'nın Kasımpaşalı edası var" demiş,  Lula da "Kasımpaşalılık belirleyiciyse mutluluk duyarım" yanıtını vermişti.  Erdoğan'a "Huzurlu başımı yastığa koymalıyım, Lula sizden önce bu cümleyi söyledi" diye sorunca, Erdoğan da "Böyle bir benzerlik söz konusu"  cevabını vermişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!