banner2

Böyle olur katilin sevinci: Aşıların gelişi Pearl Harbour gibi

İsrail nüfusunun yarısından fazlasına iki doz aşı yapmanın coşkusuyla konuşan Netanyahu, "Uçaklar devasa aşı konteynırlarıyla indiğinde, başbakan olarak geçirdiğim tüm o yılların en heyecan verici anlarını yaşadım, çünkü bunun aşağı yukarı Japonların Pearl Harbor'u bombalaması gibi bir şey olduğunu hissettim" dedi.

Gündem 08.06.2021, 12:07 08.06.2021, 12:29
Abone ol
Böyle olur katilin sevinci: Aşıların gelişi Pearl Harbour gibi

İsrail'de iki yıl içinde dördüncü erken seçimin itkisiyle Biontech-Pfizer aşısı çıkar çıkmaz başlattığı toplu aşılama kampanyasını son sürat ilerleterek kapalı alanlarda da maske zorunluluğunu kaldırmaya hazırlanan Başbakanı Benyamin Netanyahu, hükümet kurmayı muhaliflerine kaptırmasının ardından aşılama süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

BU MUKAYESEYİ ANCAK ONLAR ANLAR

Netanyahu, İsrail'e ilk aşı tedarikinin gelmesi ile ABD'nin 2. Dünya Savaşı'na girmesine neden olan Japonya'nın Pearl Harbor deniz üssünü bombalaması arasında anlaşılması zor bir kıyaslamaya gitti.

1996-99 arasında ve 2006'dan beri başbakanlık koltuğunda oturan Netanyahu, koronavirüs pandemisiyle baş etmede önemli rol oynayan kurumlarla çalışanların onurlandırıldığı törende, "Uçaklar devasa aşı konteynırlarıyla indiğinde, başbakan olarak geçirdiğim tüm o yılların en heyecan verici anlarını yaşadım. Çünkü bunun aşağı yukarı Japonların Pearl Harbor'u bombalaması gibi bir şey olduğunu hissettim, artık sonun başlangıcında olduğunu biliyordun." dedi. 

PEARL HARBOUR'DA 2043 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

7 Aralık 1941'de Japon İmparatorluk Donanması Hava Kuvvetleri'nin o zamanlar tarafsız olan ABD'nin Pearl Harbor deniz üssüne düzenlediği sürpriz baskında 2403 kişinin ölüp 1178 kişinin yaralanmasının ertesi günü, ABD resmen 2. Dünya Savaşı'na girmişti.

DAHA ÖNCE DE BOMBARDIMANI ÖVMÜŞTÜ

Bu, İsrail tarihinin hem en uzun süre görev yapan başbakanı hem de görevdeyken yolsuzluktan yargılanan ilk başbakanı konumundaki 71 yaşındaki Netanyahu'nun Pearl Harbor saldırısına olumlu anlam yüklediği ilk sefer değil.

ABD'nin 2003 Irak işgali öncesi ABD Kongresi'nin 2002'deki Irak oturumuna hitap eden İsrail lideri, "Pearl Harbor, Amerikalıların gözünü açan kilit bir olaydı ve bir kez gözleri açılınca bu büyük özgür ulusta mevcut olan gücü topladılar ve sonuç önceden belliydi" ifadesini kullanmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!