banner2

Böyle büyükelçi düşman başına: Ali Kemal'in torunu PKK/YPG'yi savundu, Türkiye'yi Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya benzetti!

Türkiye ikinci Ünal Çeviköz'üne kavuştu. Belçika, İsveç ve Güney Kore'de görev yapmış emekli büyükelçi Selim Kuneralp, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütüne yönelik askerî harekatını Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesine benzetti. PKK/YPG'yi savunan Kuneralp, Ankara'yı IŞİD/DEAŞ'a sahip çıkmakla itham etti. Kuneralp'i okuyan ve dinleyenler "Böyle elçi düşman başına" demekten kendini alamadı.

Gündem 28.05.2022, 15:36
Abone ol
Böyle büyükelçi düşman başına: Ali Kemal'in torunu PKK/YPG'yi savundu, Türkiye'yi Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya benzetti!

Dış politikada Türkiye'nin dünyada tartışma yaratan hamleleri CHP'li Ünal Çeviköz'ün ardından bir emekli büyükelçinin daha tepkisini çekti. Fondaş medyanın bilinen yayın organlarından Serbestiyet'te yazan emekli büyükelçi Selim Kuneralp, yazıları ve katıldığı yayınlarda söyledikleriyle neredeyse hiçbir konuda ülkesini ve hükümetini haklı bulmadığını ortaya koydu. 

Ege adalarının silahlanması konusunda Yunanistan tezlerini önceleyen Kuneralp, Atina'nın bunu Gökçeada ile Bozcaada'nın silahlandırılması karşılığında yaptığını ileri sürdü. Türkiye'nin Yunanlılara yönelik politikalarını 'saldırgan' bulan Kuneralp, "Yunanistan'ın Türkiye'den toprak talep ettiği yahut deniz alanı istediği yok. Diyor ki, 'ben hukuku uyguluyorum' diyor. Türkiye'nin 3 millik deniz alanı dışında tüm alanlar ve adalar Yunanistan'a aittir diyor. Çıkıp da ben Miçotakis'le artık konuşmam dediğiniz zaman bu şu anlama gelir: Ben gelip orayı alacağım" ifadelerini kullandı. 

TERÖR ÖRGÜTÜNE YÖNELİK HAREKÂTI RUSYA'NIN UKRAYNA'YI İŞGALİNE BENZETTİ

Türkiye'nin PKK/YPG terörünü bitirme hedefiyle Suriye'ye yapacağı operasyonu da eleştiren Kuneralp, harekâtı Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline benzetti. "Halk seviyor sınır aşırı harekâtları ve toprak büyümelerini falan... Ama dünya bunu kabul etmiyor işte Ukrayna'da görüyoruz. Egemen bir ülkenin toprağına girdiğiniz zaman medeni dünya ayağa kalkıyor. Esed daha şimdiden Türkiye'yi BM'ye şikayet etti. 'Bunlar benim toprağıma saldıracak' diye... Dünyadan tecrit edilmek mi istiyoruz?" diyen Kuneralp, 'medeni dünya' dediği güçlerin şimdiye dek Suriye ve Irak'ta yapıp ettiklerinden bahsetmemeyi yeğledi. 

"Türkiye, operasyon hazırlığında olduğu Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu söylüyor. Bu söylem Putin’in Ukrayna’ya girdiği zamanki söylemine çok benziyor" diyen emekli büyükelçi, Suriye'den çekilen Rusya'nın yerine İranlıların geçtiğini, "Ne olacak yani? Orada İran'la mı savaşacağız?" sorusunu sordu. 

PKK/YPG'Yİ SAVUNDU, ANKARA'YI IŞİD/DEAŞ TERÖRÜNE SAHİP ÇIKMAKLA SUÇLADI

Kuneralp, gazeteci Oral Çalışlar'ın yayınındaki bu skandal ifadelerden önce Serbestiyet'teki son yazısında da PKK/YPG'yi sahiplendi. Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik talebini veto etmesini eleştirirken YPG'nin 'sonradan terör örgütü ilan edildiğini' savunan Kuneralp, 2015 yılında dönemin PYD elebaşı Salih Müslim'in Ankara'ya uyarılmak için çağrılmasını diline dolayıp şunları yazdı:

"Sorun YPG ise, o takdirde kullanılmayan S-400 füzeleri Rusya’dan satın alındığında neden Moskova’daki YPG bürosunun kapatılması ve Rusya’nın Suriye’de onunla sürdürdüğü aleni iş birliğinin sonlandırılması istenmedi? 2015 yılına kadar YPG liderleri Ankara’da en yüksek düzeyde kabul görürken neden birden bire terörist oldukları fark edildi? Ne oldukları ve hedeflerinin ne olduğu daha önce bilinmiyordu da Haziran 2015 seçimlerinde AKP nisbi bir başarısızlığa uğrayıp dilini ve davranışını sertleştirmeye gidince mi terörist oldukları kararlaştırıldı? Ayrıca, Batı YPG’ye yönelmişse maalesef Türkiye’deki iktidarın Suriye’deki IŞİD güçlerine karşı müsamaha gösterir görünmesinden, buna karşılık YPG’nin İslamcı teröristlere karşı sağlam ve etkili bir müttefik görülmüş olmasından kaynaklanmıştır. O tarihlerde Başbakan olan Davutoğlu IŞİD’ciler için asapları bozuk gençler dememiş miydi?"

TÜRKİYE NATO'DAN ATILMAZ AMA TECRİT EDİLİR!

İsveç ve Finlandiya konusundaki tavrından ötürü Türkiye'nin NATO'dan atılamayacağını kabul eden emekli büyükelçi, bunun yerine Ankara'nın İttifak içerisinde tecrit edileceğini savundu. Kuneralp yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye tabiatıyla NATO’dan atılamaz. Ancak teşkilat içinde yavaş yavaş tecrit edilir, zaten toplantılara katılmaya başlamış olan İsveç ve Finlandiya’nın teşkilat ile bütünleşmesi sağlanırken, Türkiye uzaklaştırılır. 1974’te Portekiz’de bir askeri darbe ile iktidara gelen solcu cunta zamanında ülke NATO içinde bir süre tecrit edilmiş, tecrit demokrasiye döndüğünde kaldırılmıştır. Neticede AB ile ilişkileri derin buzlukta olan, Avrupa Konseyinden atılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Türkiye, demokratik dünya ile son kalan bağını kendi eliyle koparmış olur. Belki de iktidar, muhalefet ve halkın istediği budur."

MİLLİ MÜCADELE DÜŞMANI ALİ KEMAL'İN TORUNU 

Emekli Büyükelçi Selim Kuneralp ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson, baba tarafından kuzenler. Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapan ve İstiklal Mücadelesi'ne karşı tavrıyla bilinen gazeteci Ali Kemal, Kuneralp'in büyükbabası, Johnson'un ise babasının büyükbabası oluyor. Milli mücadele düşmanı Ali Kemal, Kuvayi Milliye kuvvetleri İstanbul'a girdiğinde halk tarafından linç edilerek öldürülmüştü. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!