banner2

Boşandıktan sonra kadına nafaka verilmeli mi? Çarpıcı anket sonucu

Areda Survey, 26 ilde Türkiye'de aile yapısına ilişkin bir anket yaptı. Ankette katılımcılara 'Boşandıktan sonra erkek kadına nafaka vermeli mi' sorusu yöneltildi. Ortaya şaşırtıcı bir sonuç çıktı.

Gündem 12.11.2021, 12:16 12.11.2021, 12:55
Abone ol
Boşandıktan sonra kadına nafaka verilmeli mi? Çarpıcı anket sonucu

Araştırma şirketi Areda Survey, Türkiye'nin aile yapısının ele alındığı bir çalışmayı hayata geçirdi. Araştırmada evlilik, nikah, nafaka, ailevi değerler, kadının çalışmasıyla ilgili tutumlar, aile içi şiddet gibi konular masaya yatırıldı. "Türkiye'de Ailenin Değişen Yapısı" başlıklı araştırmada, 'Boşandıktan sonra kadına nafaka verilmeli mi?' sorusuna verilen yanıtlar dikkat çekti.

ERKEK BOŞANDIĞI EŞİNE NAFAKA VERMELİ Mİ?

Türk aile yapısıyla ilgili yapılan araştırmada nafaka konusu da yer aldı. Boşanma durumunda erkeğin, boşandığı eşine nafaka verip vermemesi gerektiğine yönelik soruya "Erkek kadına hiç nafaka vermemelidir" yanıtını verenlerin oranı yüzde 20,4 olurken, "Vermelidir" diyenler yüzde 79,6 oranıyla ağırlık oluşturdu.

AİLE YAPISI ZAYIFLIYOR

Türk aile yapısının tüketim alışkanlıkları, iletişim araçları ve zayıflayan değerlerin etkisiyle bozulduğuna dair tartışmalar sürüyor. Areda'nın yaptığı araştırmada aile yapısının az veya çok güçlü olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35,6. Aile yapısının zayıfladığını düşünenler ise yüzde 37,1 oranında. Ailenin tamamen çöktüğünü düşünenlerin oranı yüzde 11,8 oldu.

Aile yapısının zayıfladığını düşünenlerin özellikle eğitimli ve düşük gelirli katılımcılarda hakim olduğu gözlemlendi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!