banner2

Bor Karbür nedir, ne işe yarar? Bor Karbür tesisi nerede açılacak?

Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi bugün Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımlarıyla açıldı. Bu gelişme ile vatandaşlar internette Bor Karbür hakkında merak edilenlere cevap arıyor. Özellikle, Bor Karbür nedir, ne işe yarar? Bor Karbür tesisi nerede açılacak? sorularının yanıtları merak ediliyor. Bizde sizler için bu soruların cevaplarını haberimizde derledik.

Gündem 20.03.2023, 10:35 20.03.2023, 10:52
Abone ol
Bor Karbür nedir, ne işe yarar? Bor Karbür tesisi nerede açılacak?

Ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacak olan ve savunma sanayisinde yerli üretilen teknolojilere faydalı olacak olan Bor madenine dair bugün flaş bir gelişme yaşandı. Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi bugün Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile açıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımda, "Teknolojinin, üretimin, yeniliğin yüzyılında, bor ve teknolojinin yeni buluşma noktası bor karbüre dair merak edilenler 100 saniyede burada. Cevherden mücevhere bor karbür." dedi. Peki, Bor Karbür nedir, ne işe yarar? Bor Karbür tesisi nerede açıldı?

BOR KARBÜR NEDİR?

Bor Karbür, madenden çıkan borun katma değerini işleme yoluyla oluşturulan, yaklaşık 2 bin kata kadar artıran bir teknolojiye verilen addır. Zira bor cevheri borik asite çevrildiğinde değeri 7 katına, bor karbüre dönüştüğünde 300 katına, zırh sektöründe malzeme üretirseniz 2 bin katına, roket nozulu yaparsanız 35 bin katına çıkıyor. 

BOR NE İŞE YARAR?

Bor mineralleri; Cam, seramik, deterjan, ilaç ve kimya sanayii, yanmayı önleyici (geciktirici) madde yapımı, tarım, metalurji, enerji depolama, arabalar (hava yastıkları, hidrolik fren vb), su arıtma, pigment ve kurutucu olarak, nükleer uygulamalar ve diğer alanlarda kullanılmaktadır.

BOR KARBÜR NERELERDE KULLANILACAK?

Bor Karbür, endüstriyel, savunma sanayi ve nükleer enerji santrallerinde kullanılabilmektedir. Bor karbür, genelde askeri amaçla kullanılan birçok ürüne dayanıklılık ve zırh sağlayan bir malzeme. Personel kurşun geçirmez yeleklerinden tank zırhlarına, motor parçalarından helikopter pervanelerine, hatta çok stratejik bir ürün olan roket nozulu, bu malzemelerle yapılıyor. 

BOR KARBÜR TESİSİ NEREDE AÇILDI?

Bor Karabür tesisis, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bugün (19 Mart 2023) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!