banner2

BON APETIT EKREM!

İBB Başkanı İmamoğlu'nun Fransız Kalkınma Ajansı ile imzaladığı 86 milyon euro miktarında bir kredi anlaşmasının diyetini, Fransız Multinet firması ile anlaşarak ödedi. İstanbulkart’larda sıfır komisyon ödeyen esnaf artık %8 komisyon ödeyecek. Akıllardaki soru yine 'Ciro nereye gidiyor?'

Gündem 31.05.2021, 07:39 31.05.2021, 12:02
Abone ol
BON APETIT EKREM!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, pandemi sürecinde sıkıntılarla mücadele etmeye çalışan ve hükümetin  hazırladığı destek paketleriyle ayakta durmaya çalışan esnafın cebine göz dikti. İmamoğlu, büyük reklamlarla başlattığı her projede olduğu gibi İstanbulkart ile alışveriş uygulamasında da sessiz sedasız vurgun sürecine geçti.

KREDİNİN DİYET BORCUNU ÖDEDİ, 

İBB Başkanı İmamoğlu'nun Fransız Kalkınma Ajansı ile 86 milyon euro miktarında bir kredi anlaşmasına imza attığı ortaya çıkmıştı.  İmamoğlu, bu kredinin diyet borcunu Fransız Multinet firması ile anlaşarak ödedi.

ESNAF ARTIK YÜZDE 8 KOMİSYON ÖDEYECEK

CHP’li iBB’nin İstanbulkart harcama noktalarına ilişkin Fransız firması Multinet ile anlaştığı, bugüne kadar İstanbulkart’larda sıfır komisyon ödeyen esnafın yapılan anlaşma ile artık yüzde 8 komisyon ödeyeceği ortaya çıktı.

2009 yılında AK Parti döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraki Belbim A.Ş. tarafından geliştirilip üretilen akıllı şehir kartı İstanbulkart, İstanbul’da ulaşım araçları olan toplu taşıma, Metro, Metrobüs, Tramvay, Şehir hatları, Marmaray gibi yerlerde kullanılmasının yanısıra ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak üzere Sosyal Yardım Kartı olarak hizmet veriyor.

İSTANBULKART AK PARTİ DÖNEMİNDE KOMİSYONSUZDU

İstanbulkart bugüne kadar Sağlık A.Ş. tarafından belirlenen işyerlerinde hiçbir komisyon alınmayan market noktalarında harcanıyordu. Şimdi CHP’li İBB’nin herhangi bir ihale düzenlemeden Fransız Multinet şirketi ile yaptığı anlaşma sonucu, İstanbulkart üzerinden esnafa yüzde 8 komisyon dayatması yapmaya başladı

İSTANBULKART CİROSU NEREYE GİDİYOR?

Pandemi döneminde esnafa destek olması gereken CHP’li İBB’nin attığı bu adım büyük tepki çekerken, 6.5 milyar TL’yi bulması beklenen İstanbulkart cirosundan alınan yüzde 8 komisyonun nereye gittiği ise merak konusu oldu. Geçtğimiz hafta düzenlenen  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yıllık Faaliyet Raporunun görüşüldüğü meclis toplantısında da, İmamoğlu yönetiminin İstanbul'un kaynaklarını nereye harcadığına dair belirsizlikler gündeme gelmişti.  

FRANSIZ FİRMA KULLANICILARIN BİLGİLERİNE ERİŞECEK!

Esnafın mağduriyetinin yanısıra İBB’nin bu adımı, bir Fransız firmasının İstanbulkart kullanıcılarının kişisel bilgilerine erişecek olması açısından da endişe verici bir diğer konu olarak dikkat çekiyor.

MULTİNET YÖNETİCİLERİ FETÖ’DEN TUTUKLANMIŞTI

2017 yılında, Multinet Up Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Başev ve Multinet Up CEO'su Yusuf Ziya Gündüz FETÖ'nün finansal yapılanması kapsamında tutuklanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!