banner2

Bölücü kampanyada son perde: AFAD'a karşı paralel çağrı bu kez Tunç Soyer'den

6 Şubat'taki felaketin ilk saatlerinden itibaren devlete alternatif oluşum içerisine giren odaklar bu çabadan ne hikmetse vazgeçmiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, devletin 'Evim Yuvan Olsun' kampanyasına destek istemek yerine 'Bir Kira Bir Yuva' adlı paralel bir kampanya başlatarak SMS ile bağış için valilikten izin istedi.

Gündem 22.02.2023, 18:57
Abone ol

Deprem felaketinin yaşandığı ilk günden beri bağış ve yardım organizasyonu konusunda devlete alternatif bir yapı geliştirmeye çalışan odaklar, bu tuhaf hedeflerinden hiç vazgeçmedi.

Kamu kurumu ve STK'lardan oluşan yüzlerce platform, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) çatısı altında depremzedelere yardım faaliyetine devam ederken, daha dün Babala TV ve AHBAP adlı oluşumları 'devlete alternatif' gibi göstermeye çalışanlar şimdi İzmir'de benzer bir kalkışma çabasına girdi. 

AFAD ve KIZILAY başta olmak üzere yüzlerce STK deprem yardımlarını bağış hesaplarıyla kabul ederken bu kurumlara destek çağrısında bulunmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Halk TV, 'Bir Kira Bir Yuva' adlı kampanya kapsamında İçişleri Bakanlığı'ndan SMS bağışı için izin istedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Halk TV'den İsmail Küçükkaya'nın yardım toplama çağrısında bulunduğu 'Bir Kira Bir Yuva' kampanyası aslında İçişleri Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın günlerdir uygulamakta olduğu 'Evim Yuvan Olsun' kampanyasının bir benzeri. 

DEVLETİN ZATEN KAMPANYASI VAR  

Afetten etkilenen depremzedelerin barınma sorununu gidermek üzere devletin hayata geçirdiği kampanyaya şimdiye dek 5 bin yakın başvuru yapıldı. 3 bin 604 kişi evini 3 ay bedelsiz olarak depremzedelere tahsis etmek isterken 964 yardımsever vatandaş da evini 1 yıl süreyle indirimli bir şekilde kiraya vermek için başvuru yaptı. 

"İzmir'in ayrı parası ve bayrağı olmalı" şeklindeki efsane(!) yorumuyla hatırlanan ve antik Yunan haritasını İyon Kentler Birliği adıyla hayata geçirmeye çalışan Tunç Soyer, vatandaşları devletin 'Evim Yuvan Olsun' kampanyasına yönlendirmek yerine paralel oluşum gayretinde ısrar ederek 'Bir Kira Bir Yuva' için destek istedi. 

BU BÖLÜCÜLÜK ISRARI NİYE?

SMS ile 50 TL bağış yapılmasına olanak sağlamak için İzmir Valiliği'nden izin istediklerini fakat 'hâlâ izin alamadıklarını' söyleyen Soyer, Halk TV yayınında ne AFAD'dan ne de Evim Yuvan Olsun kampanyasından tek kelime bahsetmedi.  

Halk TV sunucusu İsmail Küçükkaya'nın "İzmir Valiliği'nin ve İçişleri Bakanlığı'nın bu talebe izin vermeyeceğini düşünmek bile istemem" diyerek TV ekranından dayatmada bulunduğu projeyle Tunç Soyer'in 'devletten bağımsız' ne yapmaya çalıştığı merak konusu oldu. 

Halk TV ile birlikte yürütülecek 'dayanışma yayını'nı geçtiğimiz günlerde 213 televizyon kanalı ve 562 radyonun ortak yayınıyla düzenlenen 'Türkiye Tek Yürek' adlı bağış kampanyasıyla kıyaslayan Tunç Soyer, "Bizimkinde rakamlar havada uçuşmayacak. Yükselen rakamlar üzerinden kampanya yürütmüyoruz. Dijital saatte göstereceğimiz muhtaç aile sayısını aşağı indirmeye çalışacağız" dedi. 

İsmail Küçükkaya ise 'Türkiye Tek Yürek' kampanyasına atıfla "Bu şov gecesi falan olmayacak, hayır" diyerek Soyer'i destekledi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!