Yandex Metrica

Sitede Ara

Bölgeye yapılan en üst düzey ziyaret: Dışişleri Bakanı Fidan Urumçi ve Kaşgar'a gitti!

Bölgeye yapılan en üst düzey ziyaret: Dışişleri Bakanı Fidan Urumçi ve Kaşgar'a gitti!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3 günlük Çin temaslarının son gününde Urumçi ve Kaşgar kentlerine ziyarette bulundu. 

Gündem

05.06.2024, 15:35

Bakan Fidan'ın ziyareti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012 yılında başbakan iken Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne gitmesinin ardından, bölgeye yapılan en üst düzey ziyaret olarak kayıtlara geçti.

Bakanlığın X hesabından yapılan paylaşımda, "Bakanımız Hakan Fidan, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de Yanghang Camii'ni ve Uluslararası Büyük Pazar'ı ziyaret etti." ifadesine yer verildi.

İletişim Başkanlığı duyurdu: 'Azerbaycan'ın Sırları' kitabı yayında İletişim Başkanlığı duyurdu: 'Azerbaycan'ın Sırları' kitabı yayında Haberi Görüntüle

"İKİ KENT KADİM BİRER TÜRK-İSLAM KENTİ"

Dışişleri Bakanı Fidan Pekin’de dün yaptığı açıklamada, bu iki kentin Çin’in kültürel zenginliğine katkıda bulunan kadim birer Türk-İslam kenti olduğunun altını çizdi. 

Anant Ambani kimdir? Anant Ambani serveti ne kadar? Anant Ambani kimdir? Anant Ambani serveti ne kadar? Haberi Görüntüle

UYGUR BÖLGESİNE 12 YIL SONRA İZİN VERİLEN İLK ÜST DÜZEY YETKİLİ 

Fidan, 2012’den bu yana Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne ziyaret etmesine izin verilen ilk en üst düzeyli Türk yetkili oldu. Bu gelişme ve Pekin’de yapılan açıklamalar, iki ülke arasındaki en önemli siyasi sorunun geride bırakıldığı değerlendirmelerine neden oldu.

Ziyaretlerde, Uygur Türkleri'nin temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve Çin'de refah ve huzur içinde yaşamalarının önemi gündeme getirildi. Fidan, Pekin’de Yi’nin yanı sıra Çin Devlet Başkanı Chen Wenqinq tarafından da kabul edildi ve önde gelen bir düşünce kuruluşunda “Değişen Dünya Düzeninde Türkiye-Çin İlişkileri” başlıklı bir konuşma yaptı.


Siyasi ve ekonomik konularda ele alınan konular ve varılan mutabakatlar, Fidan ve Wang Yi’nin düzenlediği ortak basın toplantısında kamuoyuna açıklandı.

TOKİ Başkanı Mustafa Levent Sungur kimdir? TOKİ Başkanı Mustafa Levent Sungur kimdir? Haberi Görüntüle

ZİYARET SIRASINDA ÇİNDEN UYGUR TÜRKLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Fidan ile görüşmesinde birçok konuda mutabık kaldıklarını ifade etti. Tarafların birbirlerinin temel çıkarlarına ve hassasiyetlerine saygı gösterme konusunda mutabık kaldıklarını söyleyen Yi, “Yabancı güçlerin demokrasi ve insan hakları gibi bahaneler adı altında iki ülkenin iç işlerine karışmasına karşı çıkmalıyız,” ifadelerini kullanarak dolaylı olarak Uygur Türkleri konusuna atıfta bulundu.

Deniz şehrin içine girecek: İzmir'in 5 ilçesi için yürekleri ağza getiren deprem uyarısı Deniz şehrin içine girecek: İzmir'in 5 ilçesi için yürekleri ağza... Haberi Görüntüle

SİSTEMATİK ASİMİLASYONA TÜRKİYE SES ÇIKARDI 

Çin’in 2017’de tüm dinlerin ve inançların Çinlileştirilmesi politikası uyarınca Uygur Türkleri’ne yönelik attığı adımlar uluslararası insan hakları örgütlerinin tepkisini çekmiş ve Pekin kınanmıştı.Türkiye de 2019’da yaptığı bir açıklamayla Çin’i Uygur Türklerine karşı “sistematik asimilasyon” uygulamakla ve bir milyondan fazla Müslümanı toplama kamplarında tuttuğunu açıklamıştı. 

Dışişleri'nden Kıbrıs Barış Harekâtı açıklaması! Dünyaya net mesaj Dışişleri'nden Kıbrıs Barış Harekâtı açıklaması! Dünyaya net mesaj Haberi Görüntüle

BAKAN FİDAN'DAN DİKKAT ÇEKEN KAŞGAR VE URUMÇİ ZİYARETİ 

Bakan Fidan, gerçekleştirdiği  ziyaretinde bu konuyu daha farklı ele aldı. Çin gezisi kapsamında ziyaret edeceği Kaşgar ve Urumçi’yi “Çin’in kültürel zenginliğine katkıda bulunan iki kadim Türk İslam şehri” olarak tanımladı. 

Ali Özdemir (İlahici Ali) kimdir? Ali Özdemir neden saldırıya uğradı? Ali Özdemir (İlahici Ali) kimdir? Ali Özdemir neden saldırıya uğradı? Haberi Görüntüle

"İKİ ŞEHİR TARİHİ DOSTLUĞUMUZUN SEMBOLÜDÜR"

 Hakan Fidan, “Bu şehirler Çin'le Türk dünyası arasında ve Çin'le İslam dünyası arasında aynı zamanda bir köprü rolü de oynamakta. Tarihi dostluğumuzun ve komşuluğumuzun sembolleridir,” dedi.

Dışişleri Bakanı Fidan, "Türkiye’nin Çin’in toprak bütünlüğüne, siyasal egemenliğine desteğinin tam olduğunu belirtirken, “İçeride iç karışıklık çıkarmaya çalışan olayları da burada desteklemediğimizi ifade etmek istiyorum”  dedi. 

MSB duyurdu: 4'ü terör örgütü üyesi 6 kişi hudutlarda kıskıvrak yakalandı! MSB duyurdu: 4'ü terör örgütü üyesi 6 kişi hudutlarda kıskıvrak... Haberi Görüntüle

KRAVATTA BAYRAK DETAYI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Doğu Türkistan ziyareti esnasında mavi kravatı ve beyaz gömleğiyle Doğu Türkistan’ın bağımsızlık sembolü olan Gökbayraklı mesaj verdi.

 

 

 

 

 

 

 

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading