Yandex Metrica

BM Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu ikinci kez toplanıyor

BM Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu ikinci kez toplanıyor

BM Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu, yarın Emine Erdoğan başkanlığında toplanacak. 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde çevrim içi yapılacak toplantıda, kurulun Sıfır Atık Projesi'nin küreselleşmesine yönelik faaliyetleri ele alınacak.

Gündem

04.06.2024, 23:00

Kurulun ilk resmi toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın daveti üzerine 1 Kasım 2023'te İstanbul'ta yapılmıştı. Bu toplantı aynı zamanda Sıfır Atık Danışma Kurulu üyelerinin yüz yüze yaptığı ilk toplantı olma özelliğine sahip. 

Yarın düzenlenecek ikinci toplantı ise çevrim içi gerçekleşecek. 5 Haziran Çevre Günü'nde yapılacak toplantıda Emine Erdoğan'ın katılımcılara hitap etmesi bekleniyor. Toplantıda kurulun Sıfır Atık Projesi'nin küreselleşmesine yönelik faaliyetleri ele alınacak.

19 Temmuz THY bilet parası iade edilecek mi? THY biletini iptal ettiremeyen para iadesi alacak mı? 19 Temmuz THY bilet parası iade edilecek mi? THY biletini... Haberi Görüntüle

EMİNE ERDOĞAN'IN HİMAYESİNDE SIFIR ATIK PROJESİ

Sıfır Atık Projesi, Emine Erdoğan himayesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 26 Eylül 2017'den itibaren sürdürülüyor."Dünya Ortak Evimiz" bakış açısıyla ilk kez Emine Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres arasında 77. BM Genel Kurulu esnasında New York'ta Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı imzalandı.

Uluslararası alanda bilinirliği artan proje, BM seviyesinde de destek görmeye devam ediyor. BM Genel Kurulu'nda, 14 Aralık 2022'de Türkiye'nin ana sunucusu, 105 ülkenin de eş sunucu olduğu "sıfır atık" kararı oy birliği ile kabul edildi ve BM Genel Kurulu'nda 30 Mart "Uluslararası Sıfır Atık Günü" ilan edildi.

BM'nin New York'taki Genel Kurul Salonu'nda 30 Mart 2023'te ilk kez kutlanan "Uluslararası Sıfır Atık Günü"ne BM Genel Sekreteri’nin özel davetlisi olarak katılan Emine Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda bir konuşma gerçekleştirdi.

BM Genel Sekreteri Guterres, konuşmasında, "BM Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu" kurulacağını ifade etti. Guterres'in önce hitabında dile getirdiği ve daha sonra yazılı olarak Emine Erdoğan'a ilettiği BM Sıfır Atık Danışma Kurulu Başkanlığı teklifi üzerine, Emine Erdoğan, kurulun başkanlığını üstlendi.

2024 en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı 12.500 TL mi oldu? 2024 en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? En düşük... Haberi Görüntüle

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DESTEK VERDİ

Uluslararası alanda çok sayıda üst düzey devlet görevlisi ve lider eşi tarafından imzalanan "Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı"nı çok önemseyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sıfır Atık Projesi'ne verdiği desteği ulusal ve uluslararası tüm mecralarda dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 78. Genel Kurulu marjında New York ziyaretleri esnasında Küresel Sıfır Atık Hareketine Doğru isimli programda düzenlenen imza töreninde, dijital Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'nın ilk imzacısı oldu.

Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi: Çeşme'de orman yangını! Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi: Çeşme'de orman yangını! Haberi Görüntüle

KURULDA KİMLER VAR?

BM Sıfır Atık Danışma Kurulu üyeleri dünya genelinden önemli isimlerden oluşuyor.

Politikadan Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Guy Bernard Ryder, Surinam Devlet Başkanı Chandrikapersad Santokhi'nin eşi Melissa Santokhi-Seenacherry ve Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio'nun eşi Fatima Maada Bio kurul üyeleri arasında yer alıyor.

Kurul üyeleri arasında, akıllı paketleme alanında faaliyet gösteren Şili merkezli Algramo firmasının kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jose Manuel Moller, 2008'de ABD'deki dar gelirli Latin Amerika kökenli bireylere mikro kredi sağlanarak ekonomik şartların iyileştirilmesini amaçlayan New York merkezli "Grameen America"nın kurucusu Prof. Dr. Muhammed Yunus ile Brezilya merkezli Uluslararası Katı Atık Birliği (ISWA) Başkanı Carlos Silva Filho da bulunuyor.

Ayrıca, Kolombiya merkezli döngüsel ekonomi alanında projeler yürüten CEMPRE organizasyonunun İcra Direktörü Laura Reyes, organik atıklarını sürdürülebilir çözümlere dönüştürerek döngüsel ekonomi projeleri üreten Hollanda merkezli "Atık Dönüştürücüleri" (The Waste Transformers) kurucusu ve CEO'su Lara van Druten, ABD'deki Delaware Üniversitesinden Enerji ve Çevre Profesörü Prof. Dr. Saleem Ali, Fas'ta "Liberal International" isimli siyasi partinin Başkanı, Fas'ın eski Çevre Bakanı Hakima el Haite, sürdürülebilir kentler ve yaşam alanları inşa etmek için çalışmalar yürüten Sürdürülebilirlik İçin Yerel Yönetimler Ağı (ICLEI) Genel Sekreteri Gino Van Begin ve Asya-Pasifik bölgesinin sürdürülebilir kalkınması için çalışmalar yürüten CityNet organizasyonunun Genel Sekreteri Dr. Vijay Jagannathan da kurulda yer alıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading