banner2

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'ten Türkiye'ye teşekkür

Tahıl koridoru anlaşması sonrası İstanbul'a gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ''Karadeniz Tahıl Girişimi'ndeki önemli rolü için teşekkür ederim. Bu paket anlaşmanın diğer kısmı, yaptırımlara tabi olmayan Rus gıda ve gübresinin küresel pazarlara engelsiz erişimidir" şeklinde açıklama yaptı.

Gündem 20.08.2022, 16:03 20.08.2022, 16:56
Abone ol
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'ten Türkiye'ye teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve BM Genel Sekreteri Guterres Lviv'deki üçlü zirvede bir araya geldi. Liderler, üçlü zirvenin ardından önemli mesajlar verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'daki zirvenin ardından İstanbul'a geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Müşterek Koordinasyon Merkezi ziyareti öncesi Zeytinburnu'nda bulunan Zeyport Limanı'na geldi. Guterres, beraberindeki heyetle tekneye binerek kontrollerin yapılacağı gemiye hareket etti. Antonio Guterres, burada bir takım incelemelerde bulundu. 

Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ortak basın açıklaması düzenledi. 

BAKAN AKAR: 656 BİN 349 TON TAHIL SEVKİYATI GERÇEKLEŞTİ

Hulusi Akar, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Şu ana kadar Ukrayna limanlarından 656 bin 349 ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirilmiştir ve bu rakamın giderek artacağını değerlendiriyoruz. 1 Ağustos'tan bu yana 51 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıkarken, 27'si Ukrayna limanlarından çıkmış, 24'ü tahıl sevkiyatı için Ukrayna limanlarına girmiştir. Fiyatların aşağı çekilmesine önemli katkılar sağlayacak. Merkezimiz faaliyetlerini başarıyla yerine getirdi. 

''TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDERİM''

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'ye teşekkür eden Antonio Guterres, şu ifadeleri kullandı; Karadeniz Tahıl Girişimi'ndeki önemli rolü için teşekkür ederim. Bu paket anlaşmanın diğer kısmı, yaptırımlara tabi olmayan Rus gıda ve gübresinin küresel pazarlara engelsiz erişimidir. Bu hayat kurtaran çalışmalarınızın devam etmesini diliyorum. Ve bu noktada Birleşmiş Milletler’in size olan desteğine her zaman güvenebilirsiniz. Dün Odessa'daydım, orada bir gemiye tahıl yüklenmesini izledim ve çok etkilendim.

RUS GÜBRESİ İÇİN ÇAĞRI

Bu ürünler ihtiyacı olan insanlara gidecek. Küresel piyasalara Rus ürünlerinin de götürülmesi gerekiyor. 2022'de gübre olmazsa 2023'te gıda olmaz. Şu anda çok uzun bir sürecin başındayız. Ben daha önce gübreye ve tahıla ambargo uygulamayın diye AB ve ABD'ye söyledim.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!