banner2

Birbirlerine girdiler... HDP'den Selahattin Demirtaş'a rest: 'Partinin üstünde bir konumu yok'

Gerek 14 Mayıs'ta gerekse de 28 Mayıs'ta yapılan seçimde aradığını bulamayan muhalefet partilerinde tartışmalar başladı. İç kavganın yaşandığı partilerden biri de HDP... Bugün attığı tweetle aktif politikayı bıraktığını açıklayan Selahattin Demirtaş'a parti içinden tepkiler gecikmedi.

Gündem 31.05.2023, 22:17 31.05.2023, 23:16
Abone ol
Birbirlerine girdiler... HDP'den Selahattin Demirtaş'a rest: 'Partinin üstünde bir konumu yok'

Türkiye, hem 14 Mayıs'ta hem de 28 Mayıs'ta sandığa giderek iradesini gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yedili Masa'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'un önünde seçimi kazanarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

Bu sonuç, seçime ortak adayla giren muhalefet bileşenlerinde krize neden oldu.  Fakat seçimin birinci kaybedeni CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koltuğu bırakmayacağını ilan ederek "Mücadeleye devam" mesajı verdi.

İMAMOĞLU KILIÇDAROĞLU'NA BAYRAK AÇTI

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için adının geçmesi için her şeyi yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu kez CHP Genel Başkanlığı için kolları sıvadı. İmamoğlu, "Kimse endişe etmesin her şey yeniden başlıyor. Değişmeyen tek şey değişimdir. Her sahada her ortamda değişim." ifadeleriyle Kılıçdaroğlu'na bayrak açtı.

GÜRSEL TEKİN "ADAY OLURUM" DEDİ

CHP'nin ağır toplarından eski Genel Sekreter Gürsel Tekin de "Kemal Kılıçdaroğlu çekilirse genel başkanlığa aday olabilirim" diyerek değişim çağrısı yaptı. CHP'li Mehmet Akif Hamzaçebi 'değişim' vurgusu yapıp 'kurultay' çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu'nu hedefe koyan Hamzaçebi, "Ortada başarısızlık var" dedi.

AKŞENER'DEN KILIÇDAROĞLU'NA GÖNDERME

İYİ Parti, mağlubiyetin faturasını Kemal Kılıçdaroğlu'na kesti. Seçim gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik edip, Kılıçdaroğlu'na göndermelerde bulunan Meral Akşener "Biz ilk günden beri milletimizin sesini dinleyerek hareket ettik. Zaman zaman çok ağır eleştirilere maruz kaldık. Pek çok bedel ödedik" demişti.

KUMAR MASASI DEMİŞTİ

Bilindiği üzere Akşener ve ekibi Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkmış, 'kumar' ve 'noter' yakıştırması yaparak masadan kalkmıştı.

İYİ PARTİ'DEN BİR TEPKİ DAHA

İYİ Parti Kurucusu, Genel İdare Kurulu Üyesi Ümit Beyaz, "Özür dileriz gençler! Bize soruyormuş gibi yaptılar. Geleceğinizden 5 yıl daha çalındı" sözleriyle seçimin Kılıçdaroğlu yüzünden kaybedildiğinin altını çizdi.

Kulislerde İYİ Parti'nin masadan kalkacağı, yerel seçimlere de CHP'den bağımsız kendi adaylarıyla gireceği konuşuluyor.

Yaşanan bu gelişmeler tüm sıcaklığını korurken seçim öncesi tüm bölücü unsurlarıyla Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verip, Kılıçdaroğlu ile mutabık kaldıklarını ilan eden HDP'de de iç hesaplaşma baş gösterdi.

DEMİRTAŞ POLİTİKAYI BIRAKTIĞINI DUYURDU

HDP'nin terör tutuklusu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda aktif politikayı bıraktığını açıkladı.

Demirtaş şunları yazdı;

"Merhabalar. Yarın Artı Gerçek'te yayımlanacak röportajımdan iki paragrafı sizlerle paylaşıyorum: "Ben kendi adıma, halkımıza layık bir politika ortaya koyamadığımız için içtenlikle özür diliyorum. Pratikteki çabalarımla bu eksiklikleri giderme sözü veriyorum. Ayrıca, bana yönelik yapıcı eleştirilere teşekkür ediyorum. Eleştirilerden yararlanmaya çalışacağım. Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi dirençle sürdürürken, aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum." Hepinize yoldaşça selam, sevgilerimi gönderiyor, hepinizi hasretle kucaklıyorum. Özgür günlerde görüşebilmek dileğiyle."

"SESİM YANKILANIP GERİ DÖNÜYOR"

HDP yönetimini sert bir şekilde eleştiren Demirtaş, "Son beş yıldır HDP Genel Merkezi'ne yazdığım mektuplarla, gönderdiğim mesajlarla ve makalelerimle bu gerçeği anlatmaya çalışıyorum fakat her seferinde, sesim yankılanıp bana geri dönüyor" ifadelerini kullanmıştı.

"DEMİRTAŞ YOK SAYILIYOR"

Demirtaş'ın bu kararı almasının perde arkasında yatan sebep ise HDP'nin yönetici kadroları ile yaşadığı sıkıntı. Demirtaş önerilerinin dinlenmediğini, yok sayıldığını düşünüyor.

HDP MYK üyelerinin Demirtaş'ın istifa kararının büyütülmemesi gerektiğini savunması ise bu durumu destekler nitelikte. CHP yandaşı Halk TV'ye konuşan Selahattin Demirtaş'a yakın bir isim, istifanın perde arkasını şu sözlerle açıkladı: "Demirtaş sussun istiyorlar. Yaptığı öneriler dinlenmiyor. Üstüne bir de seçim sonuçları da böyle gelince Demirtaş'ı sorumlu tutmaya kalktılar."

HDP'DEN DEMİRTAŞ'A TEPKİ

HDP'den ise "Selahattin Demirtaş partinin üzerinde değil" çıkışı geldi. Fondaş Medyascope'a konuşan HDP'li bir yetkili "Parti içindeki şu anda gündem Selahattin Demirtaş'ın yazısı değil. Biz, kendi sürecimizi yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

Sözlerinin devamında şu demeçlere yer verdi;


"PARTİNİN ÜSTÜNDE DEĞİL"

"Sonuçta biz kişiye bağlı bir parti değiliz, kişilerden ibaret de bir parti değiliz. Eş başkanlar da dahil herkesin düşüncelerine bazılarımız katılır, bazılarımız katılmaz. Demirtaş'ı eleştirebiliriz, düşüncesini doğru bulmayabiliriz ama en nihayetinde bizim kararlarımız kurullarda alınır. Selahattin Başkan'ın söylediği her şey kurulların üstündedir diye bir mesele yok. Partinin üstünde bir pozisyonu da yok ki kimse onu eleştirmesin ya da onun söylediği her şey otomatik olarak parti kurullarının kararı haline gelsin. En nihayetinde tartışarak karar verilir."

YEŞİL SOL PARTİ'YE GEÇEBİLİRLER

HDP'nin kapatma davasının sonucunu beklenmeden Meclis'te Yeşil Sol Parti çatısı altında bir grup kuralacağı, HDP'de sadece sembolik olarak birkaç ismin kalacağı diğer tüm vekil ve yöneticilerin Yeşil Sol'dan siyaset yapacağı konuşulanlar arasında.

HDP yönetimi bir yandan da Yeşil Sol Parti'de isim değişikliğini tartışıyor. Gazete Duvar isimli platformda yer alan habere göre; HDP seçmenin daha kolay sahipleneceği, geçmişteki partileri anımsatan bir isimle yola devam etmeye planlıyor.

KONGRE ERKENE ÇEKİLDİ

Öte yandan Yeşil Sol'un kongre sürecini erkene çekmeyi planladığı, kadrolarda köklü değişimler yapacağı konuşuluyor. 1 Ekim'den önce gerçekleşmesi beklenen kongrede HDP'nin eş genel başkanları dahil tüm yönetim kadrolarında ciddi değişim olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!