banner2

Bir FETÖ elebaşının sıradışı hikayesi: Nüfus kütüğüyle oynadı, din kaydını değiştirdi, sahte pasaport çıkardı

FETÖ'nün kurucuları arasında yer alan isimlerden firari Hilmi Öney'in hikayesi, örgütün bir dönem devlet kurumlarında nasıl güçlendiğini bir kez daha gözler önüne serdi. İşte FETÖ imamı ve onun evlendiği Yahudi kadının hikayesi...

Gündem 16.03.2022, 10:44
Abone ol
Bir FETÖ elebaşının sıradışı hikayesi: Nüfus kütüğüyle oynadı, din kaydını değiştirdi, sahte pasaport çıkardı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün üst düzey elebaşlarından Hilmi Öney'in hikayesi, örgütün bir dönem devlet kurumlarında nasıl yapılandığını gözler önüne serdi. 

Geçmişte FETÖ'nün Azerbaycan yapılanmasını kontrol eden Hilmi Öney'e ilişkin çarpıcı gerçekler, üvey kızı E.O.N.'nin 21 Kasım 2021 tarihinde İstanbul Havalimanı'nda yakalanmasıyla ortaya çıktı. 

Türkiye'ye giriş yapmak isterken gözaltına alınan E.O.N. hakkında daha önce İ.F.Ş.'nin verdiği ifadeler doğrultusunda 'örgüt üyesi olmak' suçlamasıyla işlem yapıldı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının E.O.N. hakkında hazırladığı iddianame, zanlının FETÖ elebaşlarından Hilmi Öney'e ilişkin tüm itiraflarını açığa döktü. 

KÜTÜK BEYOĞLU'NDAN BEŞİKTAŞ'A

Yeni Şafak'tan Şahin Şen'in haberine göre, Öney'in üvey kızı E.O.N. Yahudi anne-babadan dünyaya geldiğini, annesinin boşandıktan sonra 1989'da FETÖ'cü Hilmi Öney'le evlendiğini kaydetti. Üvey kızının ifadesine göre Öney, FETÖ içinde kendine bağlı hareket eden yapıyı kullanarak eşinin Beyoğlu’nda olan nüfus kütüğünü gayriresmi şekilde Beşiktaş’a aldırdı. 80’li yıllarda örgütün kurucuları arasında bulunan Öney, örgütün Azerbaycan yapılanmasını kurmak için ailesiyle Azerbaycan’a gitmek istedi. 

DİN HANESİNE ELİYLE 'MÜSLÜMAN' YAZDI

Öney, E.O.N.’nin pasaportunun öz babasında olması nedeniyle kadına sahte pasaport çıkarttı. Öney’e bağlı çalışan FETÖ’cüler, E.O.N.’ye sahte pasaport çıkartmak için İstanbul Kurtköy’de olan adres kaydını farklı zamanlarda önce Uşak’a, ardından Çorum’a aldılar. Öney, FETÖ içindeki ekibinin hazırladığı sahte pasaportla E.O.N.’yi öz babasından izinsiz Azerbaycan’a kaçırdı. 

FETÖ’cü Hilmi Öney, Yahudi bir kadınla evlendiğini gizlemek için de nüfus kütüğünde 'Yahudi' yazan din kısmına el yazısı ile müdahale edip 'Müslim' yazdı. Sonra da Bakü’deki Türkiye Konsolosluğu’nda Müslüman olarak değiştirdi.

'SADECE ÖĞRETMENLİK OKUYABİLİRSİN'

E.O.N., Hilmi Öney ve FETÖ’nün yurt dışındaki okullarda nasıl etkin olduğunu da anlattı: "Azerbaycan’daki okula yerel üniversite sınavıyla yerleştirildim. Kazandığım bölüm Uluslararası Hukuk bölümüydü. Ancak Hilmi Öney bana öğretmen olmam ve FETÖ içerisinde hizmette bulunmam yönünde baskı yaptı. Üniversite okumak istiyorsam, sadece öğretmenlik okuyabileceğimi söyledi. Kazandığım bölümüm, FETÖ mensubu şahıslar tarafından imzam alınmadan değiştirildi." 

BODRUM KATTAKİ GEÇİTLERİ KULLANIYORDUK

Öney’in kendisini 2009’da Dubai’de alıkoyup Başakşehir’de FETÖ’ye bağlı özel bir okulun yurduna öğretmenlik seminerine gönderdiğini anlatan E.O.N., "Okulun bodrum katındaki geçitleri kullanıp binalar arası geçiş yapıyorduk. 15 gün bu şekilde gizli geçitleri kullanarak seminerlere gittik” dedi. Seminerden sonra öğretmen olarak Kuzey Irak’taki FETÖ okuluna atandığını anlatan E.O.N., kendisiyle örgütün Ortadoğu ve Irak sorumlusu firari Talip Büyük’ün ilgilendiğini söyledi.

KATALOG EVLİLİĞİ YAPTIĞI EŞİ 15 TEMMUZ SONRASI FURKAN VAKFI'NA ÜYE OLMUŞ 

E.O.N., Irak Süleymaniye’deki FETÖ okulunda öğretmen olan İ.F.Ş. ile katalog evliliği yaptığını ve eşinden şiddet gördüğü için 2014’te şikayetçi olduğunu söyledi. Bunun üzerine Öney’in Türkiye’ye gelerek kendisini ikna etmeye çalıştığını anlatan E.O.N., Talip Büyük’ün de kendisini arayıp şikayetini geri çekmesi için ısrarcı olduğunu söyledi. İ.F.Ş.’nin 15 Temmuz’dan sonra Furkan Vakfı’na üye olduğunu anlatan E.O.N., eşiyle 2017’de boşandıkları bilgisini verdi.

Öney’in Brezilya’da olduğunu kaydeden E.O.N. terör örgütü üyeliğinden yargılanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!