banner2

Bir buğday tarlası daha yandı! Arazinin büyüklüğü bu kez 1000 dönüm...

Buğday tarlalarındaki yangınlar bir türlü önlenemiyor. Haziran ayında Türkiye genelinde yanan yahut yakılan tarlaların toplamından daha fazla arazi tek bir yerde yandı. Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde devasa bir tarla içindeki mahsûlle birlikte kül oldu.

Gündem 03.07.2022, 21:51
Abone ol

Buğday tarlalarındaki esrarengiz yangınlar bir türlü önlenemiyor. Haziran ayın boyunca 500 dönümü aşkın tarlaya zarar veren alevler bu kez Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesindeki dev tarım alanlarını küle çevirdi. Bilanço korkunç... Büyük kısmı biçilmemiş 1000 dönümlük buğday tarlasının tamamı yandı. 

Karaevli Mahallesi'ndeki buğday tarlasında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın sonrası çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ekipleri yönlendirildi.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın çevredeki tarlalara sıçradı. Çiftçiler de traktörlerle tarlaların etrafını sürerek yangının büyümesini engellemeye çalıştı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin bir saatlik müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alındı. Ekipler, alanda soğutma çalışması yaptı.

Yangın nedeninin sabotaj olup olmadığı şimdilik meçhûl ancak son dönemde özellikle buğday tarlalarının alevlere teslim olması, tarım arazilerinin gıda krizine kapı aralamak için bilinçli olarak hedef alındığı izlenimi uyandırıyor. 

Tekirdağ-Süleymanpaşa'da yanan buğday tarlasının boyutu geçtiğimiz ay yanan yahut yakılan tüm tarlaların büyüklüğünden daha fazla. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!