Yandex Metrica

Bilirkişi inceledi! Hulusi Akar'dan 'ses kaydı' yalanına sert tepki: Algılar olgular karşısında yok olur!

Bilirkişi inceledi! Hulusi Akar'dan 'ses kaydı' yalanına sert tepki:  Algılar olgular karşısında yok olur!

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, geçen hafta yapılan komisyon toplantısına ilişkin ses kaydıyla ilgili açıklamada bulundu. Akar, ses kaydının çarpıtılarark yayınlandığının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bilirkişi incelemesiyle de tespit edildiğini belirterek"Algıların olgular karşısında yok olmak gibi bir kötü huyu var." dedi.

Gündem

07.06.2024, 13:27

Hulusi Akar, geçen hafta Milli Savunma Komisyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşüldüğünü belirtti. Komisyon toplantısındaki konuşmalar sırasında kaydedilen 58 saniyelik ses kaydında yer alan bir kelimenin yanlış aktarıldığının altını çizen Akar, "Bu görüşmelerinin çok kısa bir bölümü, bazı basın yayın organlarınca çarpıtılarak haberleştirilmiş ve kamuoyuna yanlış yansıtılmıştır." açıklamasında bulundu. 

Yaşanan bu olay üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Akar, "Ses kaydını ve videoyu Başsavcılığa verdik, soruşturma başlatıldı." dedi. 

LASK Linz 3-2 Galatasaray maç ÖZETİ | Goller ve önemli anlar LASK Linz 3-2 Galatasaray maç ÖZETİ | Goller ve önemli... Haberi Görüntüle

BİLİRKİŞİ SES KAYDINI İNCELEDİ 

Sosyal medyada ve bazı basın yayın kuruluşlarında yer aldığı gibi komisyon uzmanı personelin "bilgi geldi" değil, açıkça "biri geldi" dediğini, bunu da komisyona o sırada sunulması beklenen teklifin bir maddesiyle ilgili önerge için söylediğini ifade eden Akar, yaptıkları başvuru üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ses kaydının bilirkişiye inceletildiğini söyledi. 

Veterinerlik Hizmetleri Kanunu 9. Madde 3. Fıkrası nedir? Veterinerlik Hizmetleri Kanunu 9. Madde 3. Fıkrası nedir? Haberi Görüntüle

'BİLGİ' DEĞİL 'BİRİ' KELİMESİ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Komisyon'da söylenen sözlerin bazı televizyon ve haber sitelerinde "talimat geldi" şeklinde haberlere konu edildiğini ve  kesinlikle böyle bir şeyin olmadığının altını çizen Akar, "Daha önceden '2 önerge verildi' diyen uzman personelin 'Diğeri nerede?' sorusuna verdiği cevabın, şikayetimiz ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yaptırılan bilirkişi incelemesi neticesinde 'bilgi' değil 'biri' kelimesi olduğu tespit edilmiştir. Videoda 'bilgi' olarak aktarılıyor ve o kelimenin üzerinde tepiniliyor. Medya kuruluşlarının günlerdir 'Külliye'den gelen bilgiyle kanunlar reddediliyor' haberleri dezenformasyon örneği olarak bir kez daha karşımıza çıktı." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Srebrenitsa mesajında Gazze vurgusu: Hesap verecekler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Srebrenitsa mesajında Gazze vurgusu: Hesap verecekler Haberi Görüntüle

"ALGILARIN OLGULAR KARŞISINDA YOK OLMAK GİBİ KÖTÜ HUYU VAR"

Akar, konuyla ilgili olarak açıklamasının devamında şunları söyledi; 

"Bu gerçek dışı beyanlara artık söyleyecek laf bulamıyoruz. Bu zehirli dilin ve zihniyetin pişman olduğunu da bugüne kadar görmedik. Bu gurur da değil hatta kibir de değil, basbayağı yüzsüzlük. 'İki önergeden biri geldi, reddedeceğiz' cümlesinin 'bilgi geldi, reddediyoruz' algısına dönüştürülmesi iletişim fakültelerinde yanlı haberciliğin örneği olarak okutulmalıdır. Algıların olgular karşısında yok olmak gibi bir kötü huyu var. Atalarımızın dediği gibi yalancının mumu yatsıya kadar yandı."

Sözcü TV'de skandal yayın! Başıboş köpekler üzerinden provokasyon: Sokak savaşları başlar! Sözcü TV'de skandal yayın! Başıboş köpekler üzerinden provokasyon: Sokak savaşları... Haberi Görüntüle

GENEL KURULDA GÜNDEME GELDİ 

Öte yandan komisyon toplantısındaki konuşmalara ilişkin ses kaydı, önceki gece söz konusu kanun teklifinin Genel Kuruldaki görüşmeleri sırasında da gündeme geldi. CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş'ın komisyonda "o şekilde bilgi geldi, reddedeceğiz" ifadelerinin kullanıldığını öne sürmesi üzerine Akar, "Şu anda elimde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı incelemeye karşılık bilirkişi raporu var. Raporda söz konusu ses kaydındaki kelimenin 'bilgi' olmadığı 'biri' olduğu söyleniyor. Burada konuşan arkadaşımız da yeminli şahit." diye konuştu.

Akar, ses kaydının tutanaklara bakmak yerine neden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına inceletildiği sorusuna, "Tutanaklarda böyle bir şey yok. Sadece bir internet sitesinde yayınlanan bir ses kaydı var. O ses kaydını alıp veriyoruz. Bunu inceletiyoruz. Tutanaklarda ne 'bilgi' var ne 'biri' var, öyle bir şey söz konusu değil." karşılığını verdi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading