banner2

Batı Rus vatandaşlarına sınır kapılarını kapattı! Tek çıkış yolu Türkiye

Batı'nın Rusya ve Rusya vatandaşlarına yönelik ambargoları devam ederken Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya, Rus turistlere sınır kapılarını kapattı. Bu sayede Rusya vatandaşlarının Batı’ya yolculuklarında İstanbul aktarması çok daha önemli boyuta geldi.

Gündem 20.09.2022, 11:05 20.09.2022, 11:22
Abone ol
Batı Rus vatandaşlarına sınır kapılarını kapattı! Tek çıkış yolu Türkiye

Batı, Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya uyguladıkları yaptırımları Rusya vatandaşlarını da içerisine alacak şekilde genişletti ve hem sınır kapılarını Rus vatandaşlarına kapattı. Bununla birlikte, Rus vatandaşlarının Avrupa'ya geçişlerinde İstanbul aktarması bir hayli kritik bir hale geldi.

FİNLANDİYA DA VİZE VERMİYOR

Üç Baltık ülkesi Estonya, Litvanya, Letonya ile Polonya, Ukrayna savaşı nedeniyle 19 Eylül 2022 tarihinden itibaren Schengen vizesi olsa bile Rus vatandaşlarına girişi yasakladı. Dört ülkenin Ruslara giriş yasağı uygulaması, Batı’ya çıkış imkânı sağlayan tek karayolu olarak Finlandiya’yı bıraktı. Ancak Finlandiya yönetimi de Ruslara kolay kolay vize vermiyor.

"YAKINDA TÜM AB ÜLKELERİNDEN DE BENZER ADIMLAR ATMALARINI BEKLİYORUZ"

Rus vatandaşlarına seyahat kısıtlaması kararı nedeniyle 4 ülke hükümetleri adına ortak bildiri yayınlandı. Bildiride “Toplum düzeni ve güvenliğimizi göz önünde bulundurarak Rusya vatandaşlarına turist olarak ülkelerimizi ziyaret etmelerine yasak getiriyoruz. Rus vatandaşlarına turistik ziyaretleri yasaklayarak yakında tüm AB ülkelerinden de benzer adım atmalarını bekliyoruz” denildi.

TÜRKİYE'YE HAVA ULAŞIMININ ARTMASI BEKLENİYOR

Turistik gezilere kapılar kapatılırken Rus vatandaşları bu dört ülkeye yakın akrabaları bulunması, çalışma iznine sahip olmaları ve eğitim için gelmeleri durumlarında özel izinle giriş yapabilecek. Ayrıca Rusya’dan kaçan rejim karşıtlarına da giriş izni verilecek. Üç Baltık ülkesiyle Polonya’nın kara sınırlarını Rus vatandaşlarına kapatmasıyla son 7 ayda Rusya için aktarma noktası haline gelen Türkiye’ye hava ulaşımının artması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!