Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar sonuç vermedi! Ruble 7 senenin zirvesinde

Rusya-Ukrayna savaşının başında yara alan ruble, yürütülen para politikası nedeni ile değerini korudu.

Gündem 20.06.2022, 21:12
Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar sonuç vermedi! Ruble 7 senenin zirvesinde

Savaşın ilk günlerinden itibaren üst üste açıklanan siyasi ve ekonomik yaptırımlarla Rusya'nın ihracatı önlendi, enerji sevkiyatı ile ilgili kısıtlamaya gidildi. Ülkenin farklı ülkelerdeki rezervleri donduruldu, ülkede temsilciliği olan Avrupa Birliği (AB) ve ABD şirketleri faaliyetlerini sonlandırdı. Sosyal medya hesapları, e-ticaret portalları askıya alındı ve yurt dışında faaliyet gösteren Rus finans kurumları çalışmalarına son vermek zorunda kaldı. Savaş, ABD ve Avrupa’nın, Rusya’yı uluslararası finans sisteminde izole etmesi, dolar-ruble kurunda ilk olarak bir çöküşü tetikleyerek 10 Mart tarihinde 121,52 rubleye gerilemesine neden olmuştu.

RUBLE İLE TİCARETTE ISRAR ETTİ VE KAZANDI

Rusya, savaştan önce de dış ticaretinde ruble kullanımını yaygınlaştırarak, dünyaya hakim olan para birimi dolar karşısında değerlenme politikasını yürütmeye başlamıştı. Bu aşamada ruble, yüzde 118'lik bir ralli gerçekleştirdi.

Rusya Merkez Bankası, ihracatı olumsuz etkileyeceğinden endişelendiği ruble ile ticaret yapma adımında ısrar etti.

Savaş sırasında da ruble ile ticareti şart olarak koşan ülke, politikasının meyvelerini şimdi topluyor.

RUBLEDE KRİZ YAŞANMASIN DİYE ALINAN ÖNLEMLER İŞE YARADI

Ruble, Rusya'nın yabancı para birimi krizi yaşamamak için aldığı önlemler nedeniyle başladığı yükselişine devam etti. Ruble geldiği noktada sadece savaş öncesine dönmekle kalmadı, Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 35 DEĞER KAZANDI

Ülkenin para birimi, yüzde 1,7 yükselişle 55,44 dolara karşılık gelirken bu yıl dolar karşısında yüzde 35 değer kazanarak, rezerv para karşısında en çok yükselen para birimi oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!