banner2

Batı'dan medet umdu! Kılıçdaroğlu The Economist'e Türkiye'yi şikayet etti!

Yedili Masa'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan gitmeli" kapağıyla kendisine destek veren İngiliz The Economist dergisine destek için harekete geçti. Kılıçdaroğlu, dergi için bir yazı kaleme alarak Türkiye'yi şikayet etmekten geri durmadı.

Gündem 06.05.2023, 10:43 06.05.2023, 16:46
Abone ol
Batı'dan medet umdu! Kılıçdaroğlu The Economist'e Türkiye'yi şikayet etti!

İngiliz The Economist dergisi, Türkiye'de yapılacak seçimler için algı operasyonuna girişerek yaklaşan 14 Mayıs seçimlerini kapağına taşıdı. Derginin "2023'ün en önemli seçimi" başlıklı yazısında "Demokrasiyi kurtarın", "Oy verin", "Erdoğan gitmeli" gibi ifadelere yer vererek algı operasyonu yaptı. 

"SICAK BİR ŞEKİLDE DESTEKLİYORUZ"

Yine dergide Kemal Kılıçdaroğlu için ise, "Sevimli bir şekilde alçakgönüllü. Kemal Kılıçdaroğlu'nu Türkiye'nin bir sonraki cumhurbaşkanı olarak sıcak bir şekilde destekliyoruz." denildi.Kılıçdaroğlu'na açık destek vererek seçmeni yönlendirmeye çalışan The Economist'e ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan tepki gecikmedi.

ERDOĞAN'DAN TEPKİ GECİKMEDİ 

İngilizler açıkça desteğini belli etti: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tepki gecikmedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, The Economist için  "Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, millî iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı’yla inşallah tüm bu diplomatik başarıları zirveye taşıyacağız." dedi.

THE ECONOMİST İÇİN YAZI KALEME ALDI

Yaşananların ardından Kılıçdaroğlu'na desteğini açıklayan The Economist ile ilgili bir gelişme daha meydana geldi. Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, The Economist için bir yazı kaleme aldı.

Yazıda, "14 Mayıs'ta [kazanacağımız] zafer, Türkiye'nin Batı’ya yönelimini de eski haline kavuşturacak. Bu yönelim bir idealin yansımadır." diyen Kılıçdaroğlu, seçimi kazanmaları durumunda Türkiye'nin yüzünü tamamen Batı'ya döneceğini söyledi.

"TÜRKİYE BATI SAFLARININ BİR ÇABASIDIR"

"Türkiye her daim Batı'nın gururlu bir üyesi olacaktır. Tüm uluslararası kurumlarda Türkiye, Batı saflarının bir parçasıdır ve bu şekilde hareket etmeye devam edecektir." sözleriyle yazısına devam eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin kurulacak hükümetle Batılı devletlere yaklaşacağını belirtti.

AYRIMCILIĞA UĞRUYORUZ İDDİASI 

Mevcut iktidarı antidemokratik şekilde tanımlayarak İngilizlere şikayet eden Kılıçdaroğlu, "İktidar partisi muhalefeti susturmak için sürekli baskı uyguladığı, mevcut adaletsiz ve otoriter koşullarda dahi seçimlerle barışçıl bir yönetim değişikliğinin mümkünatını göstereceğiz." şeklinde konuştu.Türkiye'yi İngilizlere şikayet eden Kılıçdaroğlu ülkede ayrımcılık olduğunu da iddia ederek, "Siyasi, şahsi, dini veya bölgesel kimliğinden ve tercihlerinden ötürü hiç kimse ayrımcılığa uğramayacak. Millet İttifakı’nın Türkiye için temel vaadi özgürlüktür ve de bu vaadimizi yerine getirip getirmemekten sorumlu tutulmaya hazırız." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!