banner2

Başörtüsüne özel madde! Mağduriyetleri giderecek anayasa düzenlemesi

Cumhubaşkanı Erdoğan, başörtüsü ve aileyle ilgili anayasa değişikliğinin çarşamba günü Meclis’e sunulacağını açıklamıştı. Başörtüsü yasası gündemdeki yerini korurken, Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi yasaya ilişkin önemli detaylar paylaştı.

Gündem 01.11.2022, 22:59 01.11.2022, 23:14
Abone ol
Başörtüsüne özel madde! Mağduriyetleri giderecek anayasa düzenlemesi

Başörtüsüne anayasal güvence amaçlayan teklif bu hafta Meclis'e sunulacak. Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi, başörtüsü düzenlemesiyle ilgili mağduriyetleri giderecek maddeye dikkat çekti!

Cumhubaşkanı Erdoğan, başörtüsü ve aileyle ilgili anayasa değişikliğinin çarşamba günü Meclis’e sunulacağını açıklamıştı. Selvi yazısında, Sadece başörtülülerin değil, başı açık kadınların da haklarının güvence altına alındığını belirtti.

BAŞI AÇIK OLANLARA DA GÜVENCE

Abdülkadir Selvi'nin yazısındaki ilgili bölüm şu şekilde;

Başörtüsüyle ilgili düzenlemede, “Kadınlar başlarını örtmesi veya açması nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulamaz. Kadınların başlarının ve boyunlarının açık veya örtülü olması çalışma hayatında, kamu hizmetlerinde görev almalarında, eğitim-öğretim hayatında, özel alanda, mal ve hizmet alımında ve seçme ve seçilme haklarında ayrımcılığa neden olamaz” deniliyor.

Üç aşağı beş yukarı madde böyle. Ama maddenin her fıkrası ayrı bir alana işaret ediyor. O nedenle tek tek incelemekte fayda var.

ÖZEL ALAN VURGUSU

1- Sadece başörtülülerin değil, başı açık kadınların hakları da güvence altına alınıyor.

2- Çalışma hayatında,

3- Kamu hizmetlerinde,

4- Seçme ve seçilme hakkında,

5- Özel alanlarda hizmet verme ve almada.

Bu hüküm nereden geldi diyebilirsiniz.

Özel sitelerin havuzunda başörtülü olduğu için ya da haşemalı olarak havuza girdiği için engellenen kadınlar olmuştu. Vadi İstanbul’da başörtülü çalışanlara iş verilmemişti.

Son fıkra özel alanlardaki kısıtlamaları engellemeye dönük.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!