banner2

Barajlarda su sıkıntısı var mı? Bakan Kirişçi'den merak edilen soruya yanıt

Barajlarda sıkıntı olup olmadığıyla ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, "Kasım ayında belki Sivas için bir şey olabilir. Uzun yıllar eylül ortalamamız 20,9, bu yıl 21,9 gibi daha sıcak geçti. Kuraklık adına atılması gereken adımlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Gündem 26.10.2022, 14:00 26.10.2022, 14:19
Abone ol
Barajlarda su sıkıntısı var mı? Bakan Kirişçi'den merak edilen soruya yanıt

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

"TÜRKİYE SU ZENGİNİ DEĞİL"

''Türkiye su fakiri değil ama su zengini de değil.'' diyen Bakan Kirişçi, ''Uzun yıllar eylül ortalamamız 20,9, bu yıl 21,9 gibi daha sıcak geçti. Kuraklık adına atılması gereken adımlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Türkiye su fakiri değil ama su zengini de değil. Biz kuraklık eylem planıyla kendi su miktarımızı dikkate alarak buna uygun ürün planlamaları yapmakla mükellefiz.'' ifadelerini kullandı.

BARAJLARDA SU SKINTISI VAR MI?

Barajlarda sıkıntı olup olmadığıyla ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, ''Kasım ayında belki Sivas için bir şey olabilir. Ama bu Sivaslıları panilkletecek durum değil. Bunun dışında oldukça yeterli. Şehirlerimizin içme suyuyla ilgili bir problemleri gözükmüyor. Bir önceki yılki kuraklıktan dolayı rezervi daha fazla tüketmemizin de etkisi var.'' dedi.

ÇİFTÇİ DESTEK ÖDEMESİNİN ÖNE ALINMASI

Çiftçi destek ödemesinin öne alınmasıyla ilgili konuşan Bakan Kirişçi, ''Üreticilerimizin büyük bir memnuniyeti var. Üreticiler finansman yönetiminde güçlük çeken insanlar. Ödemeyi 6 ay öne çektik. Sadece mazot ve gübre alımında kullanılabilecek. İkincisi faiizsiz olarak ihtiyacı olan finansman sağlanması için 100 bin liralık kredi limitini de 200 bin liraya çıkardık. Mazot ve gübre desteği hafta sonuna doğru yapılacak.'' dedi.

ET VE SÜTTE FİYAT ARTIŞINA ÖNLEM

Et ve sütte fiyat artışına alınan önlemle ilgili düşüncelerini aktaran Kirişçi, şu ifadeleri kullandı; ''Burada altı çizilmesi gereken üretim planlaması. Pek çok geliştirdiğimiz uygulamalarımız var. Et Süt Kurumu sözleşmeli besicilik çerçevesinde alım ve fiyat garantisi sağlanıyor. Süte gelince dünya olağanüstü bir dönem yaşıyor. Hayvancılıkla ilgili biz daha iyiyi yapmanın gayreti içindeyiz. Süt hayvancılığı olmazsa olmazdır. Son yaptığımız uygulamada da 8,5 lira olarak açıklandı. Primi 50 kuruş artırdık, 9 liraya getirdik.''

"ANTALYA'DAN İSTANBUL'A DOMATES 4 GÜNDE GELİYOR"

Gıda fiyat artışlarının mercek altında alındığını belirten Bakan Kirişçi, ''Örtü altı yetiştiriciliği konusunda bir üretim tarafı, iki üretimden tüketime olan zincirle ilgili süreçler. Antalya'da bir kilo domates İstanbul'a 4 günde geliyor. Diyoruz ki, kent tarımı. Bu zinciri kısaltıyor. Türkiye'de hallerde işlem gören toplamın yüzde 50'si. Oralardaki mekanizmaları da alt komite incelemeye başladı. Bunları ne kadar kısaltır, şeffaf hale getirirsek o kadar mesafe kat ederiz. Ekmekte unun maliyet içindeki payı yüzde 27. İşçilik maliyeti, yakıt var. O etkileri de dikkate alıyor olmamız lazım. Tek başına gıda enflasyonu olarak ifade ediyor olmak çok doğru olmuyor. Bu zinciri biz masaya yatıracağız.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!