banner2

Balıklı Rum Hastanesi nerede, kaç yıllık? Balıklı Rum Hastanesi'nde neden yangın çıktı, söndürüldü mü?

İstanbul Zeytinburnu'nda yer alan Balıklı Rum Hastanesi'nde çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ederken vatandaşlar çıkan yangının nerede olduğu ve neden olduğu konusunda araştırmalar yapıyor. Sosyal medya kullanıcıları, 'Balıklı Rum Hastanesi nerede? Balıklı Rum Hastanesi'ndeki yangın söndürüldü mü? Balıklı Rum Hastanesi neden yandı? Balıklı Rum Hastanesi'nde çıkan yangında ölen var mı?' sorularına yanıt arıyor.

Gündem 04.08.2022, 13:30
Abone ol
Balıklı Rum Hastanesi nerede, kaç yıllık? Balıklı Rum Hastanesi'nde neden yangın çıktı, söndürüldü mü?

İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde çıkan yangın vatandaşları korkuttu. Ekiplerin çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ederken, vatandaşlar da Balıklı Rum Hastanesi hakkında araştırmalar yapmaya devam ediyor?

BALIKLI RUM HASTANESİ NEREDE?

Balıklı Rum Hastanesi, İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde Rum cemaat tarafından kurulmuş özel hastanedir. Balıklı Rum Hastanesi Vakfı tarafından yönetilmektedir. Bünyesinde Türkiye’nin tek özel uyuşturucu tedavi kliniğini barındırmaktadır. Hastanenin tam adresi; Kazlıçeşme, Belgrad Kapı Yolu No:2, 34020 Zeytinburnu/İstanbul

BALIKLI RUM HASTANESİ TARİHİ

Balıklı Rum Hastanesi, 1454 yılında Karaköy’de "Büyük Balıklı Han"’ın bulunduğu yerde faaliyete geçen hastaneye dayanmaktadır. 18. yüzyılda veba salgını nedeniyle hastane surların dışına taşınan hastane; "Yedikule Hastanesi" adıyla bakallar esnafı locası tarafından1753 yılında inşa edildi. Ahşap hastane binaları 1790 yılında çıkan yangında yok olunca Patrik 7. Neofitos’un ve Bab-ı Ali tercümanı Yorgo Humuzi’nin katkısı ile yeniden inşa edildi. 1794 yılında yapılan bir düzenleme ile kurum, kronik hastaları ve sokaklarda yaşayan insanlarla dilencileri kabul eden bir kurum haline geldi;. Balıklı Meryem Ana Kilisesi’nin yönetimi hastaneye verildi. Eğrikapı’daki Meryem Ana Kilisesi, müştemilatında psikiyatri hastalarını kabul ettiği için 1816’da hastaneye bağlandı.

Sultan II. Mahmut’un fermanıyla 1836-1838 yılında Yedikule Hastanesi ile birlikte İstanbul’daki diğer iki Rum hastanesinin hastalarının nakledileceği yeni bir hastane inşa edildi. Hastalar, 1839 başında hastaneye nakledildiler.

1894 depreminde hastanenin zarar görmesi üzerine yeni binalar inşa edildi. Bugün hizmet veren binalar, o dönemde inşa edilmiştir. Hastane, 1991 yılında restore edildi. 1994 yılında bünyesinde alkol ve madde bağımlılığı tedavisi için Türkiye’nin ilk özel kliniği kuruldu.

BALIKLI RUM HASTANESİ'NDE NEDEN YANGIN ÇIKTI, SÖNDÜRÜLDÜ MÜ?

Yangının çıkış sebebiyle ilgili net bir açıklama yapılmazken, itfaiye erlerinin söndürme çalışmaları devam ediyor. Öte yandan gelişme olması durumunda haberimizde güncelleme yapılacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!