banner2

Bakanlıktan Tunç Soyer için soruşturma izni!

İçişleri Bakanlığı'ndan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve bazı belediye çalışanları hakkında üç ayrı soruşturma izni çıktı.

Gündem 01.10.2022, 00:04 01.10.2022, 00:17
Abone ol
Bakanlıktan Tunç Soyer için soruşturma izni!

İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve bazı belediye çalışanları hakkında üç ayrı soruşturma izni verdi. 

HİLTON OTOPARKI DOSYADA

Bakanlık ilk olarak, 1987 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çankaya’daki 6,6 dönümlük arazisini vererek yüzde 23,3’le hissedarı olduğu Hilton Oteli’ni soruşturma konusu yaptı. Burhan Özfatura’nın başkanlığı döneminde inşa edilen otelin otopark gelirlerinin yüzde 50’sinin İzmir Büyükşehir’e verilmesi gerekirken yıllar boyunca tahsil edilmediği gerekçesiyle Tunç Soyer’in yanı sıra eski İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu ve belediyenin mali hizmetler ile genel sekreterlik birimlerinde görevli beş kişi hakkında soruşturma izni verildi.

Bir başka soruşturma izni ise Grand Plaza A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Ayşen Uysal hakkında. Fransa’da yaşadığı belirtilen Prof. Dr. Uysal’ın belediye iştiraki Grand Plaza’nın yönetiminde yer almasına karşın yönetim kurulu toplantılarına katılmadan maaş aldığı iddiaları üzerinden de Bakanlık tarafından soruşturma izni verildi.

KOOPERATİF GELİRLERİ YARGIYA TAŞINABİLİR

Son soruşturma izni ise Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminden. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yüzde 50 oranında hibe alınarak 2017’de Seferihisar Belediyesi’ne ait 6,5 dönümlük araziye kurulan ve daha sonra S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne devredilen tesis için çevre koruma kurulundan gerekli izinlerin alınmadığı gerekçesiyle Tunç Soyer ve bazı belediye görevlileri hakkında soruşturma izni verildi. Tunç Soyer ve soruşturma izni verilen diğer kişiler, soruşturmalar kapsamında savunma verecek. Bu savunmaların ardından konuların yargıya taşınıp taşınmayacağı belli olacak.

9 EYLÜL KONUŞMASI TARTIŞMA BAŞLATMIŞTI

Soyer, 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşu kutlamalarındaki konuşmasıyla gündeme gelmişti. Soyer, şunları söylemişti: “Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece ve sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, teslim oldular. Bir sabah emperyalist ülkelerin askerleri, kirli çizmeleri ve kirli emelleriyle körfezin sularını ve güzelim şehrimizi işgal etti.” Soyer’in konuşmasına AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan çok sert tepki göstermişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!