Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakanlardan hem selin hem de depremin vurduğu Şanlıurfa’da ortak açıklama: Afet bölgesinde son durum ne?

Bakanlardan hem selin hem de depremin vurduğu Şanlıurfa’da ortak açıklama: Afet bölgesinde son durum ne?

İçişleri Bakanı Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, depremin ardından sel afetiyle sarsılan Şanlıurfa açıklamalarda bulundu. Afet Koordinasyon Merkezi’nde yapılan toplantıda Bakan Kirişci, "Şanlıurfa'da dereleri rahatlatacak sıfırdan projelendirme çalışması içindeyiz" ifadelerine yer verirken Bakan Nebati ise, "Sel bölgesinde çalışmalar yüzde 90'ın üzerinde bitmiştir. Sel felaketinin yaraları hızlı bir şekilde sarılıyor. açıklamasında bulundu. Bakan Nebati, hasar tespiti yapılan yerlerde ödemeler yapıldığını söyledi.

Gündem

30.04.2024, 03:18

İçişleri Bakanı Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, selin vurduğu Şanlıurfa Afet Koordinasyon Merkezi'nde bölgenin son durumu ve yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Nihat Karaarslan kimdir? İş insanına silahlı saldırı! Nihat Karaarslan kimdir? İş insanına silahlı saldırı! Haberi Görüntüle

10 BİNDEN FAZLA PERSONEL ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR 

Bakan Soylu açıklamasında şu şekilde konuştu; 

Şanlıurfa: 10 bin 686 personel çalışmaları yürütüyor. 810 ulaşım aracı görev yaptı. Şanlıurfa dışından 40 belediye aracı ve personelleriyle burada görev yaptılar. 13 konut ağır hasarlı ve yıkılma konumuna geldi. 812 araç hasar gördü. Bir kısmı pert, bir kısmı tamir edilecek. 1499 eşya hasar gördü.

1161 vatandaşımıza can suyu olarak AFAD tarafından 10'ar bin lira olmak üzere 25'er bin lira yardım yapıldı. İş yerlerine de 10'ar bin lira can suyu ödemesi yapıldı. Araçlar la ilgili arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine de her türlü destekte bulunmaya devam edilecek.

Arkeoloji müzesiyle ilgili ilk günden itibaren bir çalışma başladı. Bu müze önemli bir müze. 40 bin eserin tahliyesi tamamlandı. Eserlerin her biri çok kıymetli. Tarihi eserlerin depolardan tahliyesi imtina ile yapılıyor.

Bakan Şimşek: Yatırımcıların ilgisi artıyor, risk primi ise geriliyor Bakan Şimşek: Yatırımcıların ilgisi artıyor, risk primi ise geriliyor Haberi Görüntüle

98 İŞ MAKİNASI, 55 ARASÖZ,150 ORMAN ÇALIŞANI SAHADA 

Bakan Kirişci'nin açıklamalarından öne çıkanlar:

Şanlıurfa'mızda 16, Adıyaman'da 3 toplamda19 hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Kamu olarak 98 iş makinası, 55 arasözümüz, ,150 orman çalışanımız olmak üzere sahada hizmet veriyorlar. İhtiyaç olduğunda sayıların artırılması mümkün. Şu an da yeterlilik görüyoruz.

Arasözler balçıkla sıvanmış zeminlerin temizlenmesi konusunda sağladığı katkı önemli. 3 derenin taşkın yaşamamak üzere çalıştırılması konusunda yoğun gayret içerisindeler. Bunun kabul edilebilir yanı yok. Derelerin yeterli olması, üstlerinin kapatılmaması çok önemli.

Sırrın ve Karakoyun Deresi'nde dere üstü açılması çalışmalarını tamamlayacağız. Bundan sonra yapılmasını istediğimiz derelerin belirli altgeçit altından geçiyor olmasını dikkate alarak yeni projelendirme çalışması içerisindeyiz.

Selçuk Bayraktar duyurdu: Bayraktar TB3 SİHA'dan bir başarı daha Selçuk Bayraktar duyurdu: Bayraktar TB3 SİHA'dan bir başarı daha Haberi Görüntüle

"BİZ BURADAYIZ"

Bakan Nebati'de şu değerlendirmelerde bulundu; 

Oldukça yoğun ve hızlı şekilde çalışma gerçekleştirdik. Yüzde 90 üzerinde işlemler bitmiş durumda. Bundan sonraki aşama DSİ başta olmak üzere belediyelerle yapılacak çalışmalardır. Tahammülümüz yok. Bundan sonra aynı senaryonun yaşanmaması için önlemleri almamız gerekiyor. Tüm belediyelerimizin aynı katkıyı sağlanması hızlı olması vatandaşlarımızın yardım edecek şekilde hareket etmeleri beklentimizdir.

Sel felaketinin yaraları hızlı bir şekilde sarılıyor. Urfa halkı, Valimiz ve tüm idaresiyle bu vefakar ve cefakar davranışı asla unutmayacaktır. Aile Bakanlarımız vatandaşlarımızla iletişimi daha güçlü hale getirecek. Hasarların tespit edilmiş olduğu, sokakların ve evlerin yaşanılır halde olduğu bir günle İnşallah Ramazan ayına girmiş olacağız. Biz buradayız ve afetin üstesinden hızlı şekilde geldik ama deprem afeti var. Yeniden inşa gerekiyor. Tüm bakanlıklarımız ilgili çalışmaları gerçekleştiriyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading