Bakan Varank'tan Kılıçdaroğlu'na faşizm tepkisi! 'Neden Hollandalıya Alman'a laf söylemiyorsun?'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yurtdışından gelen yatırımcıları hedef alan Arapça tweetine sert tepki gösterdi.

Gündem 17.05.2022, 16:07 17.05.2022, 16:31
Abone ol
Bakan Varank'tan Kılıçdaroğlu'na faşizm tepkisi! 'Neden Hollandalıya Alman'a laf söylemiyorsun?'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Ankara ofisi açılışına katıldı. 

Bakan Varank'ın beraberinde, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ile Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Konya Milletvekili Ziya Altunyıldız da vardı. 

Varank burada yaptığı konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün akşam sosyal medya hesabından paylaştığı Arapça mesaja tepki gösterdi. 

'BU SÖYLEM FAŞİZMDİR'

Varank bunun faşizm olduğunu belirterek, "Yatırımcılar arasında faşizme varan ifadeleri görebiliyoruz. Bugün Türkiye'de en fazla yatırım yapan ülke hangisi? Hollanda. Arkasından kim geliyor? Almanya. Kimse Hollanda'ya, Almanya'ya hiçbir şey demezken, Hollandaca, Almanca tweet atmazken, söz konusu Orta Doğu'dan, Arap ülkelerinden bir yatırımcı olunca 'Vay efendim Türkiye'ye neden Arap yatırımcı geliyor? Neden Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’de yatırım yapıyor?' diye eleştiri yapıyorlar. Değerli arkadaşlar, bu faşizmdir" sözlerine yer verdi. 

'TÜSİAD NEDEN KENDİ ÜYELERİNİ KORUMUYOR?'

Türkiye'nin yatırımcılar arasında ayrım yapmadığını sadece ülkeyi kalkındırmak için çalıştığını belirten Bakan Varank, "Biz hükümet olarak elbette yatırımcılar arasında ayrım yapmıyoruz ama sivil toplum kuruluşlarımızın da buradaki yabancı yatırımcıların tamamını koruması lazım. Bakıyorsunuz, Türkiye'de iş yapan firmalara çok ağır eleştiriler var. İşte 'Biz iktidara gelince şöyle mallarını kamulaştıracağız, böyle mallarını kamulaştıracağız' diyorlar. Bu firmalar Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) üyesi, yeri geldiğinde TÜSİAD hükümeti eleştiriyor da neden kendi üyelerinin haklarını korumuyor? Biz siyasette bunun mücadelesini veriyoruz ama sivil toplum kuruluşlarının da bunun mücadelesini vermesi lazım" sözlerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!