banner2

Bakan Vahit Kirişçi'den kuraklık açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yağışların azlığı nedeniyle su kesintileri yaşanma ihtimaline ilişkin yaptığı açıklamada "Kurak bir kış geçiriyoruz. Yağışlar çok yetersiz. Şu an için bir kriz söz konusu değil. Gerekirse depolarımızı kullanırız" dedi.

Gündem 24.01.2023, 15:09 24.01.2023, 15:47
Abone ol
Bakan Vahit Kirişçi'den kuraklık açıklaması

Türkiye'nin genelinde son aylardır yağışlar azaldı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarından dolayı yağışlar azalınca barajlardaki doluluk oranı yüzde 30'lara kadar düştü.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''ŞU AN İÇİN KRİZ SÖZ KONUSU DEĞİL''

Bakan Kirişci, yağışların azlığı nedeniyle su kesintileri yaşanma ihtimaline ilişkin, "Kurak bir kış geçiriyoruz. Yağışlar çok yetersiz. Şu an için bir kriz söz konusu değil. Gerekirse depolarımızı kullanırız. Çarşambadan itibaren batı bölgelerden başlayacak bir yağış bekliyoruz. Şubat ayı ile beraber yağışlı sezona girileceği tahmin ediliyor. Mevsim normallerine dönebilirsek kuraklıktan da çıkarız" ifadelerini kullandı.

''KURAKLIK DEVAM EDERSE RİSK BÜYÜR''

Bakan Kirişci, tarımsal üretimde düşüş ihtimaliyle ilgili ise "Kuraklık şimdilik bitkisel üretimi çok etkilemedi. Ancak yağışlar yetersiz kalır, kuraklık devam ederse risk büyür" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!