Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Uraloğlu: 'Slovenya'nın Filistin Devleti'ni resmen tanıması takdire şayandır'

Bakan Uraloğlu: 'Slovenya'nın Filistin Devleti'ni resmen tanıması takdire şayandır'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Slovenya’nın Ulusal Meclisi’nde alınan kararla Filistin devletini resmen tanıyarak meselenin adil ve kalıcı çözümüne destek vermesinin takdire şayan olduğunu kaydetti. 

Gündem

10.06.2024, 21:36

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Slovenya'nın Filistin Devleti'ni resmen tanımasının takdir şayan bir karar olduğunu kaydetti. Uraloğlu, ayrıca Türkiye ile Slovenya arasındaki ekonomik ilişkilere de değindi. 

Bakan Uraloğlu, Slovenya Milli Günü için düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada Türkiye ve Slovenya arasındaki ilişkilerin, Slovenya’nın bağımsızlığını ilan ettiği ilk günlerden bu yana daima dostane olduğunu söyledi. Uraloğlu, “Ülkelerimiz ve halklarımız arasında, karşılıklı anlayışa ve iş birliğine dayalı yakın dostluk bağları, Slovenya'yla mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerimizin temelini oluşturmaktadır.” dedi.  

Lav kayaları arasında gizemli kale! Surların içi Orta Çağ hazineleriyle dolu Lav kayaları arasında gizemli kale! Surların içi Orta Çağ hazineleriyle... Haberi Görüntüle

“SLOVENYA’NIN FİLİSTİN DEVLETİNİ RESMEN TANIMASI TAKDİRE ŞAYAN”

Bakan Uraloğlu, Türkiye ve Slovenya’nın ikili ilişkilerini sürekli geliştirdiğini belirterek Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme çabaları ve bu çerçevede Slovenya’nın NATO üyeliğine en başından beri destek verdiklerini vurgulayarak, “Slovenya bugün hem stratejik ortağımız hem NATO müttefikimiz hem de AB üyeliğine adaylığımızın en güçlü destekçilerinden birisidir.” ifadelerini kullandı. İki ülke arasındaki ilişkilerin zengin bir çeşitlilik içerisinde sürdüğünü söyleyen Uraloğlu, Slovenya’nın bölgesinde ve küresel siyasette ağırlığı olan ve benzer ideallere sahip komşularını destekleyen, ilkeli dış politika anlayışıyla öne çıkan bir ülke konumuna gelmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Uraloğlu, 1 Ocak 2024 tarihinden bu yana Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğini üstlenmesi sebebiyle Slovenya’yı tebrik ederek, “Bu önemli görevi yürüten Slovenya’nın 4 Haziran’da Ulusal Meclisi’nde alınan kararla Filistin devletini resmen tanıyarak meselenin adil ve kalıcı çözümüne destek vermesi takdire şayandır. Slovenya Hükümetine, Slovenya halkının iradesinin tecellisi olan Ulusal Meclis’in kıymetli üyelerine bu hakkaniyetli karar için tebrik ve teşekkürlerimizi ifade ediyorum. Bu kararın barış yolunda ortak çabalarımıza katkı sağlamasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

TBMM'yi bu hafta yoğun mesai bekliyor! Üç önemli konu hemen ele alınacak! TBMM'yi bu hafta yoğun mesai bekliyor! Üç önemli konu hemen... Haberi Görüntüle

-“SLOVENYA İLE İKİLİ TİCARET HACMİMİZ 2,3 MİLYAR DOLAR”

Bakan Uraloğlu, iki ülkenin de barış, istikrar, iyi komşuluk, ikili ve çok-taraflı iş birliğine dayanan halkların yararına olacak ortak hedefleri ve çabaları paylaştığını söyleyerek, ekonomik ve ticari ilişkilerin son yıllarda artan bir ivmeyle geliştiğini vurguladı. Uraloğlu, “İkili ticaret hacmimiz 2023 yılı itibarıyla 2,3 milyar Dolara ulaşmıştır. Bu rakamı her geçen yıl daha da artıracağız. Slovenya’daki Türk yatırımları mükemmel düzeydeki ilişkilerimizin en somut göstergeleridir.” dedi.

Sur Belediyesi'nden tekzip Sur Belediyesi'nden tekzip Haberi Görüntüle

“TÜRK FİRMALARI SLOVENYA’DA STRATEJİK PROJELERİ HAYATA GEÇİRİYOR”

Stratejik konumları dolayısıyla Türkiye ve Slovenya’nın ulaşım alanında güçlü bağlantılara sahip olmasının giderek daha kritik bir konu haline geldiğini ve bu alandaki iş birliğinin özel önem taşıdığını belirten Uraloğlu, “Türk müteahhitlik firmaları, Slovenya’da Karavanke Tüneli ve Koper-Divaca Demir Yolu gibi altyapı ve ulaştırma alanında stratejik öneme sahip projeleri hayata geçiriyor. Özellikle firmalarımızın üstlendiği karayolu, demiryolu, tünel ve liman projeleri Slovenya’nın ulaşım ağının gelişmesine önemli katkıda bulunuyor.” ifadelerini kullandı. 

Bakan Uraloğlu, her iki ülkenin şirketlerinin bu alanda karşılıklı olarak yatırımlarını artırmasını teşvik ederek birlikte yeni açılım ve projeler yapabileceklerini kaydederek, “Verimli iş birliğimizi taşımacılık alanında da daha ileriye götürebileceğimize inanıyorum. Slovenya'da stratejik altyapı projeleri üstlenen ve bunları başarıyla tamamlayarak Slovenya’nın gelişmesine önemli katkılar sağlayan firmalarımızla gurur duyuyoruz.” dedi.

Türk müteahhitlik firmalarının Slovenya’da gördüğü yoğun tercih için Slovenya Hükümetine teşekkür eden Bakan Uraloğlu, yeni yatırımlar için hükümet olarak gereken destekleri vermeye devam edeceklerinin altını çizdi. Bakan Uraloğlu, “Dostumuz, stratejik ortağımız ve müttefikimiz olan Sloven halkının Milli Günü’nü Şahsım, Devletimiz ve Milletimiz adına kutluyor, bütün konukları sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading