banner2

Bakan Soylu TEM Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı'nda konuştu! DEAŞ'ın örgüt arşivleri ele geçirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TEM Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı'nda konuştu. Soylu burada yaptığı açıklamada, 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Diğer yandan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş konuşmasında DEAŞ'ın örgüt arşivlerinin ele geçirildiğini belirtti.

Gündem 23.01.2023, 12:02 23.01.2023, 13:29
Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TEM Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayında önemli açıklamalarda bulundu. Soylu, konuşmasında, Eren Abluka Sonbahar Kış-23 Şehit Jandarma Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu'nda şehit olan korucu Nimet Encu'nun bulduğu mağarada 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Diğer yandan Soylu konuşmasında, üç ayların hürmetine terörle mücadele ederken, ülkenin birliği, milletin ve devletin bekası için ay yıldızlı bayrağın onuru, özgürlüğü ve namusu için şehit olanlara Allah'tan rahmet dilediğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SELAMLARINI GÖNDERDİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu toplantıya özel selamlarını ve başarı dileklerini gönderdiğine dikkat çeken Soylu, Şırnak'ta düzenlenen Eren Abluka Sonbahar Kış-23 Şehit Jandarma Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu'nda şehit olan korucu Nimet Encu'nun ailesinin hayır duası ve selamlarını da getirdiğini belirtti. 

NİMET'İN KANI YERDE BIRAKILMADI 

Bu operasyonda yaşanan son gelişmelere ilişkin bilgi veren Soylu şu sözleri kaydetti: 

Aralık ve ocakta kırsalda dağlarda teröristi etkisiz hale getirebilmek kolay bir iş değildir. Hem aralık hem ocakta durmadan yolumuza devam ediyoruz. Yeminimiz bu dağları temizlemektir, bu dağlarda terör örgütünün bir tek unsurunu, Cumhuriyetimizin 100. yılı 29 Ekim 2023'te bırakmamaktır. Bunun için hiç durmuyoruz ve büyük bir mücadele ortaya koyuyoruz. Dün de Eren Abluka Sonbahar Kış-23 Şehit Jandarma Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu'nda bu arkadaşlarımız bu mücadeleyi ortaya koyarken Nimet Encu şehit oldu ama operasyon durmadı. Tam da kahraman Nimet'in bulduğu mağarada şu anda 3 teröristin etkisiz hale geldiğini ve ölü olarak ele geçirildiğini, operasyonun hala devam ettiğini, kahraman arkadaşlarımızın orada bu operasyonu hem Nimet'in kanını yerde bırakmayarak hem de teröristleri tek tek temizleyerek devam ettirdiğini bir kere daha huzurunuzda operasyonun gelişen bilgisi olarak vermek isterim.

BU MESLEKLER SADECE BORDRO MESLEĞİ DEĞİLDİR 

Diğer yandan Soylu, bu mesleklerin sadece bordro meslekleri olmadığını, inançla, değerlerle, şehadet ve gazilikle iç içe olduğunu belirtti. 

Soylu açıklamasında, "Mesai yaptığınız ya da burada her yıl buluştuğunuz bir arkadaşınızı, bir gün sonra ay yıldızlı bayrağa sarılı olarak uğurlamak, aynı kadere bizatihi aday olmak, suçluyla terör örgütleriyle bir inat ve mücadele içinde olmak, bunu kendi yüreğinde hissetmek, mesleğini bir davaya dönüştürmek, bu mesleğin içindeki bir hakikattir. Keşke her şey tweet atmak gibi olsa." dedi. 

Ayrıca aynı toplantıda konuşan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, kurulduğundan beri en zayıf dönemini yaşayan terör örgütünün kırsal faaliyetlerinin neredeyse bittiğini belirti. 

BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE EŞ ZAMANLI MÜCADELE EDİYORUZ

TEM ekiplerinin terörle mücadelede büyük kahramanlık ortaya koyduğunu, dünyaya terörle mücadelenin nasıl yapılabileceğini örnekleriyle gösterdiğini belirten Soylu, Amerika ve Avrupa'yı, Türkiye'nin etrafındaki ateş çemberine sürekli odun taşımak ve alevi artırmaya çalışmakla suçladı. Terörle mücadelede başarılan üç temel meseleyi açıklayan Bakan Soylu şu sözleri kaydetti: 

Birincisi PKK, PYD, DAEŞ, FETÖ, DHKP-C, MLKP bütün terör örgütleriyle eş zamanlı mücadele ediyorsunuz. Sadece sınırlarımızda değil; sınırlarımızın dışındaki uzantılarında da ve bu dünya tarihinde görülmemiş bir mücadeledir. İkincisi sadece terörle mücadele edilmedi, terörü besleyen, oluşmasını istismar eden terörizmle de gelişmişlik farkları ve bu ülkeyi geri bırakmaya çalışan bütün unsurlarla da aynı zamanda mücadele ettiniz. Üçüncüsü ise terörist sayısı son 6 yılda bu ülkede 3 binden 105 sayısına gelene kadar hukuk, demokrasi, insan hakları ve insanlığa aykırı hiçbir işlem terörle mücadele ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmemiştir. Yine bunu dünyada gerçekleştirebilecek hiçbir ülke yoktur. Türkiye modeliyle terörle mücadelede nasıl başarılı olunabileceğini ortaya koymuştur. 

'İHA'LARLA GURUR DUYMAYAN HAİNDİR'

2016 yılı sonunda İHA'larla ilgili beyanatlarında öyle bir üstünlük sağlayacağı, çarpan etkisi yaratacağı ve terörün hareket edemeyeceği yönündeki sözlerini hatırlatan Soylu şu ifadeleri kaydetti: 

Geçen 5-6 yıl Türk mühendisleri, Türk şirketleri ve Türk savunma sanayisi, ne noktaya geldiğini bütün dünyaya göstermiştir. Hem de dünyanın ambargolarına rağmen ortaya koymuştur. Dün BAYKAR'da Özdemir Bayraktar Teknoloji Merkezi'nde Türkiye ile gurur duyma imkanını bir kez daha yaşadım. Sıra sıra dizilmiş İHA'lar, dünyanın birçok ülkesi kuyruğa girmiş; 'Biz de alabilir miyiz' müracaatında bulunduğu o tablo, bu ülkenin bir evladı olarak bize ayrı bir gurur vermiştir. Bunu bizim insanımız yaptı. Bununla gurur duymayan haindir; çok net söylüyorum. Hiç payı da yok, parantezi yok. Bununla gurur duymayan hain oğlu haindir.

Türkiye'de huzur ve güven olduğu için 51,5 milyon turist geldiğini, 46 milyar dolar turizm geliri elde edildiğini, 254,2 milyar dolarlık ihracat yapıldığını, 31,5 milyon istihdama ulaşıldığını ve Türkiye'nin bambaşka bir tabloya doğru atım attığını dile getiren Soylu, Türkiye'nin terörle 40 yıldır mücadele ettiğini aktardı. 

TERÖRLE MÜCADELENİN BİLİMSEL SONUÇLARINI AÇIKLADI 

Soylu, terörün maliyeti konusunda alanında uzman akademisyenlerin 1,5 yılı aşkın çalışma sonucu elde ettiği ve İç Güvenlik Stratejileri Başkanlığı'nca koordine edilen çalışmanın bilimsel sonuçlarını da şöyle açıkladı:

Bu çalışmanın neticesine göre; 1984-2019 tarihleri arası cari fiyatlarla, terörün hesaplanabilir toplam maliyeti yaklaşık 3 trilyon 722 milyar lira olarak hesaplanmıştır. PKK'dan kaynaklı hesaplanabilir yaklaşık maliyeti ise 3 trilyon 423 milyar liradır. Niye hesaplanabilir diye ifade ediyoruz. Çünkü silahın, zırhlı aracın, karakolların hesabını yapabiliyoruz ama şehit düşen bir evladımıza elbette bir hesap yapabilmemiz mümkün değildir. Allah muhafaza. Şehit düşen bir öğretmeniz, polisimiz, askerimiz, jandarmamız, korucumuz, kaymakamımızın, bu ülkeye nasıl çocuklar yetiştireceği, onların yokluğunun bedelini, acısını tarif edemiyoruz. Öte yandan bu çalışmanın sonuçlarından çıkan özet şudur; şayet terör olmasaydı; bu parasal maliyetle tahmini olarak 100 adet İstanbul 3'üncü Köprüsü, 100 adet Veysel Eroğlu Barajı gibi ölçekli barajlar, 100 bin kilometre hızlı tren demir yolu, 100 bin kilometre duble yol, 1000 adet HES, 1000 adet orta ölçekli uluslararası havalimanı, 1000 adet 1000 yataklı şehir hastanesi, 1000 adet 100 yataklı hastane, 1000 adet 1000 kişilik kütüphane, 1000 adet 24 derslikli okul bugün hepsi bir arada yapılabilirdi. Bugün bambaşka, uzay üssü olan, dünyaya insanlığı anlatabilen bir ülkeydik. Bize bu belayı saran Amerika ve Avrupa, onlara terör belası sarmayacağız, onlara insanlığı anlatacağız.

DEAŞ'IN ÖRGÜT ARŞİVLERİ ELE GEÇİRİLDİ 

DEAŞ terör örgütü ile verilen mücadeleye de değinen Aktaş şu sözleri kaydetti: 

2022 yılı tüm bu kirli yapıların heveslerinin kursaklarında bırakıldığı, yok olmamak adına adeta çırpındıkları bir yıl oldu. Kurulduğundan beri en zayıf dönemini yaşayan bölücü terör örgütünün yurt içinde kırsal faaliyetleri bitme noktasına çok yakın. Şehir ve yurt dışı faaliyetleri yakın takibimizde ve yumruğumuz her daim tepelerinde. Darbe teşebbüsünde bulunarak vatan evlatlarını hedef alan FETÖ'nün kamudaki uzantıları bir bir ayıklandı, kripto yapılanmalarına yönelik seri operasyonlar düzenlendi. Örgüt büyük oranda hareket edemez noktaya getirildi. Bununla birlikte bu hain örgüte yönelik operasyonlarımız bundan sonra da en yüksek duyarlılıkla devam edecek.

Aktaş, sol terör örgütlerinin, yürütülen çalışmalar neticesinde kırsal yapılanmalarının tamamıyla bitirildiğini, şehir yapılanmalarının deşifre edildiğini ve ciddi kayıplar verdirildiğini bildirdi.

Yapılanma arayışları ve eylem hücreleri çökertilen DEAŞ'a da ağır darbeler vurulduğunu aktaran Aktaş, örgüt arşivlerinin ele geçirildiğini, örgütün birçok üst düzey yöneticisinin de yakalandığını kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!