banner2

Bakan Soylu tarih verip açıkladı: 10 ilde tüm enkaz kaldırılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11 ilde büyük yıkıma neden olan çifte felaketin ardından enkaz kaldırma çalışmalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Bakan Soylu, ''Ramazan Bayramına kadar enkaz kaldırmayı bitireceğiz. Buranın 10 günlük karşı karşıya kaldığı yıkımdan dolayı diğerlerinden geri bir takvimi var. 10 ilde enkaz bayrama kadar kalkacak. Hatay'da bayramdan 10 gün sonra kalkacak.'' dedi.

Gündem 01.04.2023, 11:50 01.04.2023, 13:04
Abone ol

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bir aydan fazla bir zaman geçti.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bini aşarken binlerce bina yerle bir oldu, onlarca köy ağır hasar aldı.

CNN TÜRK'te Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11 ilde büyük yıkıma neden olan çifte felaketin ardından enkaz kaldırma çalışmalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

''FİZİK TEDAVİ GÖRÜYORUM''

Sağlığı hakkında konuşan Bakan Soylu, ''Allah herkese sağlık versin, her şeyin başı sağlık tabii. Geçen gün fizik tedavimi yapan bir arkadaş var, Kahramanmaraş'ta, yaşın kaç dedim 37, dedim ki 38 yıldır bu benim arkadaşım. 15 yaşından beri bel fıtığım var, iyice kötüleşti. Bazen soğuktan... Şanlıurfa'da sel olunca, biraz da ayakları ıslanınca insanın etkiliyor, soğuk da aldık galiba. Kontrol edemediğimiz bir durum söz konusu oldu. Ama şu anda biraz daha iyiyim, iyi bir durumdayım. Benim rahmetli büyük ninem vardı, babamın babaannesi. Bu hastalıkların büyük bölümü genetik zaten. Bakmak lazım, spor yapmak lazım. Öyle bir imkanımız da yok. Kahramanmaraş'ta fizik tedavi görüyorum.'' dedi.

"10 İLDE ENKAZ BAYRAMA KADAR KALKACAK"

Enkaz kaldırma çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı;

''Bu deprem bölgesinin en büyük yıkımı burada. Oran olarak da sayı olarak da burada. Hem binaların büyüklüğü açısından hem de bina sayısı açısından da burada. Şu anda burada 21 bin 300 yıkık ve acil yıkılacak bina var. Şu ana kadar, biliyorsunuz diğer illere nazaran burada farklı bir yöntemimiz var, biz geceleyin de burada yıkım yapıyoruz. Hem yıkım hem taşıma yapıyoruz. İlk önce 2 bin kamyondan başladık günlük. Sonra 4 bin, sonra 6 bine çıktık. Bugün 12 bin 812 bin 900'e çıktı. Hedefimiz 13 bindi. Biz 13 bin kamyonla günlük, sürdürülebilir kılarsak... Zannediyorum şu anda yüzde 40'ı bitmiş burada. Ama tekrar söyleyeyim bir yanılgı olmasın; Acil yıkılacak ve yıkık olanların taşınması ve kaldırılması yüzde 40'ı bitti.' Ramazan Bayramı'na kadar diğer illeri bitireceğiz Allah'ın izniyle. Ancak Hatay'ı Antakya'yı zannediyorum Ramazan Bayramı'ndan sonraki bir hafta veya 10 gün içerisinde tamamlamış olacağız.''

''EN BÜYÜK YIKIM HATAY'DA''

En büyük yıkımın Hatay'da olduğunu belirten Bakan Soylu, ''Buranın 10 günlük karşı karşıya kaldığı yıkımın büyüklüğünden dolayı diğerlerinden geri bir takvimi var. Hep o takvimde gidiyoruz. Hem afetin büyüklüğü açısından hem de yıkımın etkisi açısından. Zannediyorum ki Ramazan Bayramı'ndan sonra 10 gün içerisinde buradaki bir bölüm biter. Ama ondan sonra bir bölüm daha var. Ağır yıkılacak binalar. Her enkazın her ilde enkazı yöneten bir ekibiz var. Özellikle kamu kurumlarının yaptığı bir bölüm var. Karayolları, DSİ, Orman ve kısmen belediyeler. Bir de özel sektöre ihale ettiğimiz bölümler var, ki o daha büyük bir bölüm. Yüzde 80'e 20'lik oran şu anda. Arkadaşlarımız çok titiz çalışıyorlar. Her gün kapasite yükseltiyorlar.'' değerlendirmesinde bulundu.

"ANTAKYA'NIN YÜZDE 75'İ-80'İ OLMAYACAK"

''Antakya'nın yüzde 75'i-80'i olmayacak.'' diyen Bakan Soylu, ''Bu tabii ilk bölüm. Acil yıkılacak ve yıkılmış binaların enkazı. Diyelim 100 parça var, biz 30'unu kaldırıyoruz. Bir de 70'i var. Bu bittikten sonra 3 aylık periyodumuz daha var. Göreceksiniz Hatay'ın yüzde 75'i , Antakya'nın yüzde 75'i-80'i olmayacak. Tamamen boş arsa olacak.'' değerlendirmesinde bulundu.

''SİYASETTE KIRGINLIK OLMAZ''

Kırgınlık iddialarına yanıt veren Bakan Soylu, ''Konsantrasyonumuz seçim değil deprem. Bu kadar iş var, günlük tartışmalara giremeyiz. Siyasetin kendine ait kuralları vardır. Bu kurallar işler. Siyasette kırgınlık olmaz.'' şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!