banner2

Bakan Soylu'dan İmamoğlu'nun 'çürümüşlük' ifadesine tepki: Şımarıklıktır cehalettir

İçişleri Bakan Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyelerin Türkiye’deki büyükelçilerle yapacağı görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı’nın iznine bağlanmasıyla ilgili "Merkezi idarenin çürümüşlüğünü gösteriyor" sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada "Biz çadır devleti değiliz de, bulunduğu yeri çadır devleti olarak değerlendirenler var. Bu bir şımarıklıktır. Devletin bu bütüncüllüğünü, ‘çürümüş’ olarak değerlendirmek de cehalettir" ifadelerini kullandı.

Gündem 06.07.2022, 14:00 06.07.2022, 14:22
Abone ol
Bakan Soylu'dan İmamoğlu'nun 'çürümüşlük' ifadesine tepki: Şımarıklıktır cehalettir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 İl Trafik Birim Amirleri ile video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda gündeme dair konuşurken CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyelerin Türkiye’deki büyükelçilerle yapacağı görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı’nın iznine bağlanmasıyla ilgili "Merkezi idarenin çürümüşlüğünü gösteriyor" sözlerine tepki gösterdi.

''SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN İMZASI''

Bakan Soylu, İmamoğlu'nun sözleri için yaptığı açıklamada "Ona tekrar bakacağım. O esnada Cumhurbaşkanlığımız tüm kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik bu konudaki hassasiyeti bir kez daha ortaya koymuştur. Bazı ülkeler büyükelçilerimize yönelik bazı bakanlar özellikle kabul göstermemektir. Çok doğaldır ki, buna ait bir mütekabiliyet uygulanmaktadır. Bunu Dışişleri Bakanlığı bilebilir. Dışişleri bunu bildiği andan itibaren bir kamu görevlisi böyle bir mütekabiliyet ilkesinin varlığından ya da ilgili ülkenin böyle bir uygulamasından haberi olmadan bunu gerçekleştirebilir. Biz bununla sürekli karşı karşıyayız. Biz en çok ilişki kurduğumuz bakanlık Dışişleri Bakanlığı’dır. Dışişleri Bakanlığı ile sürekli temas halindeyiz. Kendi aramızda da defalarca konuştuğumuz meseleyi Cumhurbaşkanımız tamim olarak hepimize göndermiş. Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası. Bu bize geldi. Tüm bakanlıklara gitti. Dağıtım yapmamız gereken yerlere." ifadelerini kullandı.

"BU BİR ŞIMARIKLIKTIR"

Sözlerine devam eden Bakan Soylu, "Allah'ınızı severseniz, biz çadır devleti değiliz de, bulunduğu yeri çadır devleti olarak değerlendirenler var. Bu bir şımarıklıktır. Devletin bu bütüncüllüğünü, ‘çürümüş’ olarak değerlendirmek de cehalettir. Cehalet olur mu? Hz. Adem’den beri insanoğlunun dönem dönem bulunduğu yerden bakarak dünyanın merkezini kendi merkezi sanarak yapılan açıklamalardan cehalet de çıkar. Bizim görevimiz devlet kaidesini ayakta tutmaktır. Ne bulundukları kurumlar çadır kurumu ne bu devlet çadır devletidir. Kurallara uymak zorundayız. Zavallılar elbette olacaktır, kifayetsizler elbette olacaktır. Niteliksizliklerini kavgayla örtmeye çalışanlar elbette olacaktır. İlk önce insanlar kendi işlerini yapmaya, sorumluklarını yerine getirmeye çalıştıklarında bu tür basit yollara başvurmazlar." şeklinde konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyelerin Türkiye’deki büyükelçilerle yapacağı görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı’nın iznine bağlanmasına ilişkin yaptığı "Merkezi idarenin çürümüşlüğünü gösteriyor" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!