banner2

Bakan Soylu açıkladı: Ekimde ülke genelinde deprem tatbikatı var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 17 Ağustos depreminin yıl dönümü öncesi 'İstanbul depreme hazır mı?' sorusunu yanıtlarken ekim ayında ulusal ve uluslararası deprem tatbikatları düzenleyeceklerini söyledi.

Gündem 16.08.2022, 19:48
Abone ol
Bakan Soylu açıkladı: Ekimde ülke genelinde deprem tatbikatı var

Türkiye'yi büyük bir acıya boğan ve 18 bine yakın insanımızın hayatına mal olan 17 Ağustos 1999 depreminin ardından 23 yıl geride kalmak üzere. İzleri hala taptaze duran bu büyük afetin yıl dönümünde İçişleri Bakan Soylu'dan deprem anında ne yapmamız ve nasıl davranmamız gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

"BİZ UNUTURUZ AMA DEPREM UNUTMAZ"

17 Ağustos 1999'da Türkiye'nin büyük bir acıdan ve travmadan geçtiğini hatırlatan Bakan Soylu, "Deprem travması hayatımıza girdi. İnsanlar evlerinden ve vilayetlerden taşındılar deprem korkusu yüzünden. Biz depremi unutabiliriz ama deprem bizi unutmaz. Öğlen olmadan, yüzlerce binlerce cesedi yerlerde, koşturan insanlar, gözlerinde duygu olmayan insanlar. O gece sabah kadar Kocaeli, Sakarya tüm bölgeleri gezdik. Depremi hissettim. Yukarıdan aşağıya büyük bir ses geliyor. Her şey sallanmaya başlıyor. Dünyada son 20 yılın en kritik 350 afeti var. Bunların 27'si deprem. Yüzde 8 oranı olmasına rağmen ölen sayısı 60 bin civarında. Deprem en öldürücü felaket. Seller yüzde 41. Ne unutabilmek ne de hazırlıksız yakalanmak mümkün" ifadelerini kullandı

DEPREM ANINDA NEREYE GİDİLECEK?

Deprem anında yapılması gerekenlere ilişkin konuşan Soylu, "Çıkarken nereye gideceğim, en önemlisi bu. Toplanma alanına gidebilmek en önemlisi. Elazığ'da yaşadığımız depremde de oldu. Panik anında insanlar arabalara gidiyor. Toplanma alanlarının yüzde 75'inde kanalizasyon altyapısı, elektrik ve su var. İstanbul'da yüzde 56'sında bunlar var. AFAD olarak yüzde yüz tamamlanmış olacağız. Misafirhane yurt ve oteller açısından bütün planlamamız olacak. Bir mobil AFAD sistemimiz var" diye konuştu

"EKİMDE TATBİKAT YAPACAĞIZ"

Türkiye'de ilk kez afetlerle ilgili çok kapsamlı tatbikatlar yaptıklarının altını çizen Soylu, "İnşallah ekim ayında ulusal bir tatbikat, uluslararası tatbikat çok büyük bir tatbikat yapacağız" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!