banner2

Bakan Soylu: 74 belediyede 88 terör soruşması yürütüldü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da belediyelerde yürütülen soruşturmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakan Soylu, 2019-2022 arasında 74 belediyede terörle bağlantılı 88 soruşturma yürütüldüğünü, bunlardan 79’unun tamamlandığını açıkladı. Bakan Soylu, İBB'de 1668 kişinin terörle bağlantılı olduğunu ifade etti.

Gündem 26.11.2022, 11:11 26.11.2022, 13:52
Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da belediyelerde yürütülen soruşturmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakan Soylu, daha önce dile getirdiği kırmzı dosyayı açtı ve 74 belediyede 88 terör soruşturması yürütüldüğünü belirtti. Bakan Soylu, CHP'li beledeiyelerin PKK ile nasıl işbirliği içerisinde olduğunu tek tek anlattı. İşte Bakan Soylu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Onlarca ülkede FETÖ terör örgütlerinin okullarının kapatılması için devlet topyekün mücadele ortaya koyuyor. 15 Temmuz sonrasında FETÖ temizliği yaptık, yargıda, poliste, eğitimde neredeyse kamu kuruluşlarında FETÖ temizliği yaptık. En küçük belediye birimlerine kadar PKK temizliği yaptık. Belediyeler yerel hizmet birimleridir. Hem insan kaynağına hem mali imkanlarına temas eden alanlar olduğu için belediyeler terör örgütlerinin sızmak istediği alanlardır.

''BELEDİYELERDE İÇ VE DIŞ DENETİM YAPILIR''

Anayasanın 127. maddesinde diyor ki görevleriyle ilgili soruşturma açılan kişiyi İçişleri Bakanlığı uzaklaştırabilir. 2. yasal dayanağımız ise Belediye kanununun 55. maddesidir. Belediyelerde iç ve dış denetim yapılır. Belediyenin işlemleri hukuka uygunluk açısından İçişleri Bakanlığı tarafından da denetlenir. Terörle mücadelede belediyeler hassasiyetle takip ettiğimiz bir alandır. Bugün terör örgütlerinin etkisinin kaybolmaya başlamasının sebebi, vatandaşlarımızın da katkısıyla tüm alanlarda verdiğimiz 360 derecelik mücadeledir.

''74 BELEDİYEDE 88 TERÖR SORUŞTURMASI YÜRÜTÜLDÜ''

204 belediyede özel teftiş yapıldı. Eskiden denetimler hangi usülde yapılıyorsa aynıdır. 2019-2022 yılları arasında 74 belediyede 88 soruşturma terör kapsamında yürütüldü. Bunlardan 79'u tamamlandı. 42 ön inceleme, 19 araştırma, 33 tevdii raporu, 2 inceleme, 3 form inceleme raporu düzenlenmiştir. 9 soruşturma ise halen devam etmektedir. Yerel yönetimlerde işe alma ve işten çıkarma tasarrufu bakanlık tarafından uygulanamaz. 

''MÜFFETTİŞ GÖNDERİLDİĞİ İDDİASI YALAN''

Zaman zaman muhalefet partileri tarafından özellikle müfettiş gönderildiği, bu yolla baskı oluşturulduğu iddiaları dillendirilmektedir. Bu iddianın mesnetsiz olduğunu, tamamen de siyasi içerik taşıdığını, aslında devletin, aslında denetim mekanizmalarını etkisizleştirmeyi hedef aldığını veya Soruşturma sonucundaki yolsuzlukların aslında siyasi saiklerle ortaya konulduğunu ifade edebilmek için maalesef söylenen gerçekle ilgisi olmayan iddialardır.

''HİÇBİR PARTİYE AYRIMCILIK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR''

İçişleri Bakanlığı'nın belediyelerle ilgili böyle bir denetim sorumluluğu öteden beri süregelmektedir. Herhangi bir siyasi partiye yönelik baskı, farklı anlayış ya da ayrımcılık söz konusu değildir. Burası devlettir. Devlet görevini yapmakla mükelleftir. 'Bütün CHP'li belediyelere teftişler geliyor' diyen bir anlayış söz konusu. Devleti itibarsızlaştırmayı maalesef bir çıkış noktası olarak görüyorlar. Özel teftişlerin sayısı AK Partili 72 belediyede, CHP'de 57, MHP'de 19 belediyede olmak üzere 204 belediyede özel teftiş yapılmıştır. AK Parti'ye yapılan özel teftiş sayısı daha fazla. En önemli meselelerden birisi de devletin rehberlik görevi vardır.

''MERSİN'DE 54 TERÖR İLTİSAKLI KİŞİ TESPİT EDİLDİ''

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağli şirketlerde toplam 54 kişinin terör örgütleriyle irtibat/iltisakli olduğu tespit edildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde en güncel haliyle,  2 adli operasyonda toplam 28 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 14 kişi hakkında kamu davası açılmış, toplam 4 kişi tutuklanmıştır. Kırsal terörist kaydı var, terör örgütüne yardım ve yataklık, alenen destek var, terör örgütü propagandası var, her şey var.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE MUSTAFA DEMİR İSİMLİ PKK'LI VAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yürütülen adli soruşturmada, haklarında ifade ve teşhis bulunan PKK/KCK terör örgütü adına faaliyet yürüten kişilere yönelik başlatılan operasyonda gözaltına alınan 50 şüpheliden biri olan Mustafa Demir'in SGK kaydında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığında tekniker olduğu yazıyor. Bu kişi gözaltına alındı ve sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edildi. Halen Sincan cezaevinde bulunuyor. Bu kişinin ayrıca, Kandil bölgesinde 15-20 Mayıs 2004 tarihinde, sözde PKK Korgra-Gel 2. Kongresi'ne katıldığı tespit edildi.

''İBB'DE 1668 KİŞİNİN TERÖRLE İLGİLİ ADLİ KAYDI BULUNDU''

İstanbul büyükşehir belediyesinde, İETT, İSKİ ve 30 belediye iştirakinde 2019 yılından itibaren yapılan personel, ihale ve işyeri ruhsatlarına ilişkin özel teftiş de başlatılmıştı. Bu kapsamda İBB’ye 1984, İSKİ’ye 454, İETT’ye 66 ve belediye iştiraki olan 30 şirkete  22 bin 857 kişi olmak üzere, toplam 25 bin 361 kişinin ilk defa işe alındığı, ayrıca tespit edilmiştir. Yani aslında belediyede bir personel tasarrufu olmamış, bilakis, 4 bin 5 kişilik bir artış yaşanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk defa işe aldığı 15 bin 125 kişi hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmemiş, değerlendirme komisyonu oluşturmamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu belirlenmiştir. 1668 kişiden, incelemeye konu olanlar arasındaki 6'sının, PKK/KCK terör örgütü adına kırsalda silahlı faaliyet göstermiş olduğu belirlendi. Söz konusu 1668 kişinin terör örgütlerine göre dağılımı şöyledir;  FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kaide 1 ve diğer örgütler 51.

Bakan Soylu: 74 belediyede 88 terör soruşturması yürütüldü

BELEDİYELERDE ÇALIŞAN TERÖRLE İLTİSAKLI VE İRTİBATLI KİŞİLER NEDEN GÖREVDEN ALINMIYOR?

Belediyelerde veya Belediye şirketlerinde istihdam edilen terör örgütleriyle irtibat ve iltisağı tespit edilen personel var ise Bakanlığımızca neden görevden alınmadıkları yönünde ithamlarda bulunulmaktadır. Terör örgütleriyle irtibat ve iltisaklı olup Belediyelerde çalıştığı tespit edilen kamu görevlileri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 138'nci maddesi gereğince Müfettişlerimiz ya da diğer yetkili merciler (Vali ve Kaymakamlar) tarafından görevden uzaklaştırılmaktadır. Belediye Başkanları ve meclis üyeleri yani seçilmiş kişiler ise Anayasanın 127'nci ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47'nci maddesi hükümlerine istinaden İçişleri Bakanı olarak tarafımca görevden uzaklaştırılmaktadırlar. Bununla birlikte Terör örgütleriyle irtibat ve iltisaklı şahısların genel itibari ile Belediye Şirketlerinde istihdam edildikleri görülmektedir. Belediye Şirketleri, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet yürüten şirketlerdir. Bu şirketlerde çalışanlar da 4857 Sayılı İş Kanunu hükümlerine göre iş akdi ile çalışan ve işçi statüsünde olan kişilerdir. Dolayısıyla bunların işe alınması ve işlerine son verilmesi yetki ve sorumluluğu işveren olarak şirket yönetimine aittir. Bu nedenle Müfettişlerimizce, görevine son verilmesi veya görevden uzaklaştırılması gerektiği kanaatine varılan şirket çalışanları hakkında sözleşmelerinin feshi veya askıya alınması konusunda şirket yönetimlerine bildirimde bulunulmaktadır. Bu noktada sorumluluk doğrudan şirket yönetimlerindedir.

Bakan Soylu: 74 belediyede 88 terör soruşturması yürütüldü

''BUNLARI DİLE GETİRMEMİŞ OLSAYDIK BELEDİYELER TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ÇİFTLİĞİ HALİNE GELECEKTİ''

Birilerinin terör örgütlerine moral vermeye, kapı arkasından onlara istihdam sağlamaya hakkı yoktur; biz buna fırsat vermeyiz. Bütün büyükelçilerle bir araya gelseler de biz buna fırsat vermeyiz. Benim ecdadım vermemiş. Bu sorumluluklarımızı biliyoruz. Burası bir çadır devleti değildir. Ve bu kurallar hepimiz için geçerlidir. Devletin alt takke ve küllah bir iş olmadığını anlamak zorunda kalacaklar. Devlet bir sorumluluk mekanizmasıdır kurallar ve ilkeler bütünlüğüdür. Biz bunları bir yıl önce dile getirmemiş oslaydık bugün bu belediyeler terör örgütlerinin çiftliği haline gelecekti.

Hatırlanacağı gibi CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığı ve kurumlarının 2023 yılı bütçesinin görüşmelerinde "Bizim belediyelerimizde bir tek PKK'lı yok" sözlerini sarf etmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da elindeki kırmızı dosyayı göstererek bekle ve gör demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!