banner2

Bakan Kurum, deprem bölgelerinde inşa edilecek binaların özelliklerini açıkladı! Kalıp sistemi uygulanacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “Deprem Bölgesi Fay Hatları ve Zemin Sıvılaşması” konulu toplantıda yaptığı değerlendirmelerde deprem bölgesinde yeniden inşa edilecek binaların özellikleri hakkında bilgi verdi.

Gündem 20.02.2023, 20:11 20.02.2023, 21:38
Abone ol
Bakan Kurum, deprem bölgelerinde inşa edilecek binaların özelliklerini açıkladı! Kalıp sistemi uygulanacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı  “Deprem Bölgesi Fay Hatları ve Zemin Sıvılaşması” konulu toplantının yaptığı açıklamada deprem bölgesindeki hasar tespit çalışmalarının yüzde 70'inin tamamlandığını ifade etti. 

Bakan Kurum yeni yapılacak konutlarda kullanılacak temelin özelliklerini de paylaşarak bölgede hasar tespit çalışmalarının yüzde 70'e ulaşıldığını belirtti.

Deprem bölgesinde 1 milyon 40 bin binayı incelediklerini ifade eden Bakan Kurum, "130 bin binada 430 bin bağımız bölümü yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik.Deprem bölgesindeki hasar tespitinde yüzde 70'e ulaşıldı. Yeni binalar radya temel üzerine tünel temeller inşa edilecek." dedi. 

"BİR YIL İÇERİSİNDE TESLİM EDİLECEK"

Binaların zemin artı 3-4 katı geçmeyecek ve altına dükkan olmadan inşa edileceğini vurgulayan Bakan  Kurum, "Stabil bir betonarme olsun istiyoruz. Radye temel üzerine tünel kalıp sistemiyle gerçekleştireceğiz. TOKİ'yle yaptığımız 1 milyon 180 bin konutun hepsi dimdik ayakta, hiçbir bina yıkılmadı, hiçbir binada vatandaşımız hayatını kaybetmedi. Daha önceki depremlerde olduğu gibi burada da inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bir yıl içerisinde vatandaşlarımızın konutlarını teslim ediyor olacağız." açıklamasında bulundu. 

"GÜVENLİ ALANLARA TAŞINMALARINI SAĞLAYACAĞIZ"

Bakan Kurum, depremin ağır hasara neden olduğu Nurdağı, İslahiye, Hatay, Antakya, Elbistan, Kahramanmaraş, Adıyaman gibi şehir merkezlerinde ayrıntılı incelemeler yaptıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu alanların ayrıntılı etütlerini yapıyoruz. Zemin kalitesi nedir? Sıvılaşma var mı, yok mu? Fay hattına mesafesi nedir? Tüm bu etütleri yaptıktan sonra şehirdeki kültürel dokuyu, demografik yapıyı, şehrin 50-100 yılını planlayacak anlayışla burada yerleşime uygun yer var ise oraya zemin artı 3-4 katı geçmeyecek şekilde yapılacak ama zemin kalitesi kötüyse, sıvılaşma varsa, fay hattına yakınsa kesinlikle buralarda yapılaşma yapılmayacak. Buradaki mülkiyet sahibi vatandaşlarımızı da gerek trampa yapmak, gerek takas yapmak, gerek imar transferiyle onları mağdur etmeden şehrin çeperindeki belirlediğimiz sağlam, güvenli alanlara taşınmalarını gerçekleştireceğiz."

"3-4 AY İÇERİSİNDE İNŞAAT FAALİYETLERİ BAŞLAYACAK"

Şehirlerde kültürel dokuyu, tarihi mirası koruyacak anlayışla parkları, bahçeleri, sosyal donatılarıyla en sağlam, en güvenli yapılaşmanın olması için master plan yaptıklarını söyleyen Kurum, konuyla ilgili Türkiye'nin en iyi mimarlarıyla birlikte çalıştıklarını, tüm mimar ve mühendislerin deprem bölgesi için seferber edildiğini ifade etti. 

Kurum, hasar tespitinin tamamlanmasıyla etap etap ihaleleri ve sözleşmeleri yapıp mart ayı itibarıyla inşaatlara hızlı bir şekilde başlayacaklarını belirterek, "Bu süreci de 10 ilimizde ilçelerimiz dahil eş zamanlı yürütmeyi planlıyoruz. Bütün planlarımızı yaptık. Çarşamba günü de tüm inşaat malzemecileriyle bir araya geleceğiz. Onlarla buradaki tedarik zincirini kuracağız çünkü 3-4 ay içerisinde bütün deprem bölgelerinde inşa faaliyetleri başlayacak. Demirimizde, çimentomuzda, tedarikte herhangi bir problem, sıkıntı yok. Dolayısıyla hep birlikte nasıl depremin ilk anında tüm Türkiye tek yürek olduysa bütün Türkiye'nin kalbi, yüreği deprem bölgeleri için attıysa aynı anlayışla vatandaşlarımızı evlerine sokana dek, onları sağlam, güvenli yapıya oturtana kadar 24 saat esasıyla çalışacağız." dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!