Yandex Metrica

Bakan Koca: Yeni vakaların yüzde 10'u omicron kaynaklı

Bakan Koca: Yeni vakaların yüzde 10'u omicron kaynaklı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının ülkemizde de yayılmaya başladığını söyleyerek, "Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10’undan fazlası Omicron kaynaklı." ifadelerini kullandı.

Gündem

23.01.2024, 22:03

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, koronavirüsün omicron varyantının Avrupa'dan sonra Türkiye'de de özellikle kalabalık şehirlerde yayılmaya başladığını belirtti.

Bu varyantın ek bir kişisel tedbir gerektirmediğini, hastaneye yatışlarda belirgin bir artışa neden olmadığını ifade eden Koca, maske, mesafe kuralı ve aşıyla salgınla mücadelenin süreceğini kaydetti.

TFF Başkan adayları kimler? Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş hangi adayı destekliyor? TFF Başkan adayları kimler? Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş hangi adayı... Haberi Görüntüle

"YENİ VAKALARIN YÜZDE 10'UNDAN FAZLASI OMİCRON KAYNAKLI"

Bakan Koca, bugüne kadar koronavirüsün birden fazla varyantının görüldüğünü ve Omicron'un da bunlardan biri olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Önce Afrika'da görülen ve Avrupa'da hızlı bir şekilde yayılan Omicron, kısa sürede yeni vakaların yüzde 10'una kaynaklık etmiştir. Bu varyanta ülkemizde de rastlandığını daha önce açıklamış, ilk vakalar hakkında bilgi vermiştim. Hızlı yayılan Omicron varyantı karşısında ülkemizdeki durum da Avrupa'daki duruma benzerlik göstermeye başlamıştır. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10'undan fazlası artık Omicron kaynaklı.

Omicron varyantına karşı, etkisi bilinen salgın tedbirlerine ek olarak başvurulması gereken kişisel tedbir söz konusu değil. Maske, sosyal mesafe ve aşıyla hayatımıza devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi kalabalık yerlerden ve havalandırması kısıtlı ortamlardan uzak duracağız. Korku ve kaygının hayatı olumsuz etkilediğini, tedbirinse daima işe yaradığını biliyoruz."

Clement Turpin KİMDİR? Türkiye-Hollanda maçının hakemi kim, nereli? Clement Turpin KİMDİR? Türkiye-Hollanda maçının hakemi kim, nereli? Haberi Görüntüle

"HATIRLATMA DOZUNUN ÖNEMİ ARTMIŞTIR"

Sağlık Bakanı Koca, omicron varyantının karşılaşılan ilk varyant olmadığını vurgulayan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Önemli bir veri, bize zaten sağduyu telkin ediyor: Bu yeni varyantın, hastaneye yatışları ve yoğun bakım ihtiyacını belirgin şekilde artırmadığını gördük. Toplam vakalar içindeki oranı belirgin olduğu halde.

Endişe verici bir durum yok. Gerekli bilgiye ve salgın tecrübesine sahibiz. Bu gelişme, daha dikkatli olmamızı ve eksik aşılarımızı yaptırmamızı gerektiren bir gelişmedir. Yeni durumda hatırlatma dozunun önemi artmıştır. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler, hatırlatma dozunu olmalı, yeni varyanta karşı aşı etkinliğini güçlendirmelidir."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading