banner2

Bakan Koca: "36 saat nöbet" iddiası yanlış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün nöbetten çıktıktan sonra trafik kazası geçirerek hayatını kaybeden Doktor Rümeysa Şen hakkında açıklamlarda bulundu. Bakan Koca, "Rümeysa Şen'in kazadan önce 36 saat çalıştığı yönündeki bilgiler yanlıştır. Bu bilgi bizi uzun çalışma saatleri gerçeğinden uzak tutmaz." dedi.

Gündem 27.10.2021, 20:35 27.10.2021, 21:18
Abone ol
Bakan Koca: "36 saat nöbet" iddiası yanlış

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Bazı kliniklerde asistan hekimlerin 36 saat çalıştığı maalesef doğrudur. Doktor Rümeysa Şen'in kazadan önce 36 saat çalıştığı yönündeki bilgiler yanlıştır. Bu bilgi bizi uzun çalışma saatleri gerçeğinden uzak tutmaz. 24 saatlere varan çalışma sürelerini doğru bulmuyoruz. Biyolojik şartlarımızı zorlayacak çalışma süreleri kabul edilemez.

Kaç saat nöbet tutulması gerektiği konusunda karar verici olan başhekimlerdir. Uzun mesailer, yoğun nöbetler asistan hekimlerimizin muzdarip olduğu eski bir sorundur. Bakanlığımızın uygulama ile ilgili yönetmeliği ise tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık.

Ülkemizde 1 hekime 457 kişi düşmektedir. Bu da çok ağır bir iş yükü demektir.

Sağlık çalışanına şiddet uygulayanı dışlamak toplumun bir erdemi olacaktır.

Atamaların mülakat olmadan puanlara göre yapılmasını sağlayacağız.

Birinci doz aşı ile ikinci doz aşı arsındaki sürenin uzatılması antikor seviyesini düşürmektedir. 2019 yılına göre 2020 yılında hayatını kaybeden gebe sayısında yaklaşık yüzde 52’lik bir artış var. Bu yıl da seyir geçen yıla benzer sürüyor. Koronavirüste belki önemli düşüşler henüz görmedik ancak dramatik ve ani yükselişler de görmüyoruz. İşte bunu sağlayan aşıdır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!