banner2

Bakan Kirişçi orman yangınları için önlem alacaklarını duyurdu! Yasaklar geliyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, geçen yıl meydana gelen orman yangınları sebebiyle tedbirler alacaklarını ifade etti. Bakan Kirişçi, 'Tedbirler kapsamında belirli tarihlerde ormanlara girişleri yasaklayacağız.' dedi.

Gündem 22.04.2022, 09:16
Abone ol
Bakan Kirişçi orman yangınları için önlem alacaklarını duyurdu! Yasaklar geliyor

Bitlis'te vali ve sektör temsilcileri ile biraraya gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, geçtiğimiz yıl meydana gelen orman yangınlarını hatırlatarak, yangınlarda sadece ağaçların değil, canlıların da bunların bedelini ödediğini belirterek şunları söyledi:

'55 HELİKOPTER 20 SÖNDÜRME UÇAĞI KULLANILACAK'

''Zaman zaman basında orman yangınları ile ilgili haberler oluyor. Ancak Türkiye’de yılda 3 binin üzerinde orman yangını oluyor. Bunlardan sadece 10-15’i gündeme geliyor. Diğerleri cefakar orman personellerimiz tarafından söndürülüyor. Bu çerçevede orman yangınlarını duyduğunuzda endişelenmeyin. Gerekli çalışmalar eksiksiz, noksansız sürdürülüyor. Bu yıl envanterimize 55 helikopter, 20 tanede söndürmede kullanılacak uçaklarla ilgili bir makine ekipman yönünden hizmet veren Orman Genel Müdürlüğümüz olacak. Asıl olan yangınlar çıkmadan ormanlarda gerekli tedbirleri almaktır. Bu çerçevede de biz Orman Genel Müdürlüğü olarak bu yangınların olmaması adına birtakım tedbirler de almak zorundayız. Bu kapsamda belirli tarihlerde ormanlara girişleri yasaklayacağız. Vatandaşlarımızın piknik olarak kullandıkları alanlar da dahil bazı tedbirleri almak zorundayız”

'SULAMA KONUSUNDA CİDDİ BİR SEFERBERLİK BAŞLATACAĞIZ'

Devlet Su İşleri'nin (DSİ), geçtiğimiz aylardaki düzenlemeyle Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlandığını belirten Bakan Kirişci, "DSİ Türkiye’de suyun patronu konumundadır. Türkiye su zengini bir ülke değil. 574 milimetrelik ortalama bir yağışımız var. Bitlis gibi her ilimiz de şanslı değil. Bitlis’te yağış miktarı 1100 milimetrenin üzerinde olduğunu biliyoruz. Bu da Türkiye ortalamasının iki katı neredeyse. Dolayısıyla da su zengini bir ülke değiliz. Suyu doğru ve idareli kullanmak zorundayız. Su doğru kullanılmazsa tıpkı bilinçsiz gübre kullanımı gibi bilinçsiz su kullanımı da toprağa zarar veriyor. Sulama konusunda ciddi bir seferberlik başlatacağız. Toprağın verimi için suyu da idareli kullanacağız" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!