banner2

Bakan Kirişci'den Hatay'ı terk edenlere çağrı: Tekrar dönün!

6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketinin ardından Hatay'dan ayrılanlara Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci çağrıda bulundu. Bakan Kirişçi, “Kardeşlerimden istirhamım, tekrar buraya dönmeleri ve ekonominin çarkını bir an önce çevirmeleridir” dedi.

Gündem 08.03.2023, 21:41
Abone ol
Bakan Kirişci'den Hatay'ı terk edenlere çağrı: Tekrar dönün!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hatay'ın Samandağ ilçesindeki muhtarlar ve kanaat önderleriyle görüştü. Bakan Kirişci, burada yaptığı konuşmada, bakanlığın birçok personeli ve ekipmanının depremin ilk anından bu yana afet bölgelerinde olduğunu ve bu süreçte ortaya çıkan eksikliklerle ilgili çalışmaların sürdürdüğünü söyledi. 

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇİFTÇİLERE YEM DESTEĞİ 

 Deprem bölgelerindeki çiftçilere yapılan yardımları hatırlatan  Kirişci, 11 ilde 15 bin ton yem dağıtımının yapıldığını, yardım ve destek ödemelerinin devam edeceklerini ifade etti. 

BAKAN  KONUŞMA YAPARKEN DEPREM OLDU 

Bölgedeki tarımsal faaliyetlere bir an önce başlanmasının depremin yaralarının sarılmasına katkı sağlayacağının altını çizen Kirişci, Hatay’dan ayrılan vatandaşlara geri dönmeleri için çağrıda bulundu.  Öte yandan Kirişci konuşma yaptığı sırada, Hatay’ın Yayladağı ilçesinde 3.1 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldi. Kirişci’nin o anlarda soğukkanlılığını koruduğu görüldü.

"DEPREMİN İLK ANINDAN İTİBAREN SAHAYA İNDİK"

Depremin ilk anından itibaren birçok personel ve ekipmanla sahaya indiklerinin altını çizen  Bakan Kirişci, “Bu depreme asrın felaketi tanımı dünyanın verdiği bir tanım. Karada meydana gelen tarihin yazabileceği en büyük yıkıcı ve gerek nüfus, gerek yüzölçümü itibarıyla zararları olmuş bir deprem. Tabii devlet olmanın, hükümet olmanın sorumluluğu gereği bütün birimlerimizde sahaya indik. Ve bu çalışmalara hızla başladık. Özellikle kurtarma faaliyetleri başta olmak üzere bütün ihtiyaçlar için biz Tarım ve Orman Bakanlığı olarak 15 bin çalışanımız, 5 bin de iş makinamızla biz sahaya o gün bütün alet makinelerimizi indirdik. Personelimizi de bu makinelerle buluşturmuş olduk. Tabii yara büyük, makine parkı ne kadar geniş, ne kadar güçlü olursa olsun yine de eksiklikler, noksanlıklar oldu. Dolayısıyla bunlarla ilgili çalışmalar hızla sürdürüldü” dedi.

15 BİN TONUN ÜZERİNDE YEM DAĞITILDI 

Bakanlık olarak deprem bölgesindeki çiftçilere sağlanan destekler hakkında açıklamada bulunan Bakan Krişçi,  “Artık kurtarma çalışmaları sona erdikten sonra çadır ihtiyaçları, sonra konteyner, şimdi de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte artık kalıcı konutlar kentlerde, artı kırsalda da köylerin inşası sürecini, köy evlerinin inşası sürecini geçmiş olduk. Biz bakanlık olarak özellikle insanlarımızı kurtaralım çabası içerisinde ve o kurtarma çalışmalarına yardım edelim, enkazı kaldıralım çalışmaları içerisinde olurken diğer taraftan da bizim hayvansal üretimimizle ilgili orada vatandaşlarımızın ihtiyacı olacak konularda onlara yardımcı olmaya çalıştık. Ve bu çerçevede de onların o gün için en çok ihtiyacı olan şey yem konusuydu. Çünkü yeme ihtiyaçları vardı. Yem dağıtımı yapıldı. 11 ilde 15 bin tonun üzerinde yem dağıtımı gerçekleştirdik. Bunun yüzde 25’i de burada, Hatay'a dağıtıldı. Biz 15 bin ton yemle yetinmedik, 1,5 milyar liralık da yem desteği sözünü verdik. Diğer desteklerimizin öne çekilmesini sağladık. 11 ilimize 3.4 milyar, toplamda 13.8 milyar olmak üzere destekleme ödemelerini 24 Şubat'ta çiftçilerimizin hesabına yatırdık” diye konuştu.

HATAY'I TERK EDENLERE ÇAĞRI!  

Bölgedeki tarımsal faaliyetlere bir an önce başlanmasının depremin yaralarının sarılmasına katkı sağlayacağının altını çizen Bakan Kirişci, "Tabii ki gidenleri geri getiremeyiz ama en azından yaraları sarmak, üretime yeniden dönmek, bir an önce üretim çarkını döndürmek artık hepimizin asli bir görevidir. Sizlerden istirhamım bu şehri terk eden kardeşlerimin tekrar buraya dönmeleri ve burada kendi faaliyetlerine bir an önce başlamaları ve ekonominin çarkını bir an önce çevirmeleridir, doğru olan budur. Dolayısıyla hükümet olarak biz de yine çiftçilerimizin borcu olan tarımsal kredileri, Ziraat Bankasına olan borçlarını bir yıl öteledik.

Yine aynı şekilde Orköy’ün verdiği kredi var orman köylülerine. Onları hiçbir vade farkı almadan, yine o borçları da erteledik. Ve burada üreticilerimizin yanında olduğumuzu ortaya koymak adına, hatırlarsanız ineğini kaybedenlere ineğini, buzağısını kaybedenlere buzağı, koyununu kaybedenlere koyununu, keçisini kaybedene keçisini, tavuğunu, arısını, su ürünleri zarar görenlerin zararlarını tazmin etmek için bu tespitler de yapıldı. Bunları da sizlere biz ayni olarak ödeyeceğiz” açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!