banner2

Bakan Karaismailoğlu: Yüksek hızlı tren bağlantısına sahip il sayısı 52'ye yükseltilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 3. Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu, Yüksek hızlı tren ve hızlı tren bağlantısına sahip il sayısının 8'den 52'ye yükseltileceğini söyleyerek, 2003-2022 döneminde ulaştırma ve haberleşme altyapısına yapılan 183,6 milyar dolar yatırımla toplamda 28 milyar dolar tasarruf sağlandığını belirtti.

Gündem 01.02.2023, 18:17 01.02.2023, 18:51
Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 3. Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı'nda konuştu.

Burada önemli açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, Bakanlık olarak ulaşım ana planı, stratejik planlarını talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirdiklerini ifade etti.

TÜRKİYE KÜRESEL GÜÇ OLACAK

2020 yılında 12 milyon ton olan dünya ticaret hacminin 2100'de 150 milyar ton olacağını ifade eden Karaismailoğlu şunları aktardı:

Türkiye bu anlamda küresel bir güç olacak. Orta koridor bizim için çok kıymetli. Pekin'den Londra'ya kadar kesintisiz bir lojistik koridor oluştu. Burada geliştireceğimiz politikalarla yük hacmini ve Türkiye'nin etkinliğini artırmak için önemli görüşmeler yapıyoruz. Hem Batı'da hem Doğu'da bütün koridor üzerindeki ülkelerle çok iyi bir işbirliğimiz var. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız yatırımlarla hem koridorun kapasitesi hem kalitesi ve güvenliği artınca Türkiye'nin önemi artarken, küresel hareketlere yön vermeye devam edeceğiz.

5 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLANDI

Osmangazi Köprüsü'nün yatırım maliyetinin 1,48 milyar dolar olduğunu belirten Karaismailoğlu, 2016'dan bu yana buradan 60 milyon aracın geçtiğini açıkladı.

Karaismailoğlu, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun yatırım maliyetinin 6,9 milyar dolar olduğunu ve yoldan söz konusu alanlarda 5 milyar dolar tasarruf sağlandığını bildirdi. Bakan Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nden de 2022'de 1,8 milyon aracın geçtiğini ifade etti.

VİZYON OLMAYINCA İHTİYAÇ OLMAYAN KONUDA ISRAR EDERİSNİZ

İstanbul Havalimanı'nda 2022 yılında 65,2 milyon yolcu taşındığına dikkati çeken Karaismailoğlu, Antalya ve Esenboğa havalimanlarında ise kapasite artırımına gitmek durumunda olduklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Ankara'nın özellikle hızlı tren için bir merkez olduğunu, geçen yıl 9,3 milyon yolcu taşındığını dile getirdi.

Muhalefetin, Atatürk Havalimanı'nın açılmasına yönelik planına da değinen Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

Şu anda buranın 120 milyon yolcuya hizmet verecek kapasitesi var. İlave yatırımlarla 200 milyona kadar çıkar. Biz önümüzdeki 100 yılı, yaptığımız İstanbul Havalimanı yatırımıyla karşıladık. Atatürk Havalimanı'nda hangi akılla bunu işleteceksiniz? Atatürk Havalimanı kapasitesini doldurmuştu, hizmet veremez haldeydi. Sırf muhalif olmak için bazı şeyler ortaya atılmaz. Vizyon olmayınca, ihtiyaç olmayan konuda ısrar edersiniz.

SEYAHAT SÜRELERİ KISALDI

2003-2022 döneminde ulaştırma ve haberleşme altyapısına yapılan 183,6 milyar dolar yatırımla toplamda 28 milyar dolar tasarruf sağlandığını belirten Karaismailoğlu, "Son 20 yılda taşıt sayısı 8 milyondan 26 milyona çıktı. Seyahat süreleri kısaldı. Kaliteli ve güvenli yollar neticesinde trafik kazaları yüzde 82 azaldı." diye konuştu.

Karaismailoğlu, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planlarına ilişkin bilgi vererek, bu kapsamda 197,9 milyar dolar yatırım planlandığını söyledi.

Böylece milli gelire 1 trilyon dolar, üretime 2 trilyon dolar ve istihdama yaklaşık 28 milyon kişi etki edilmesinin planlandığını dile getiren Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Yüksek hızlı tren ve hızlı tren bağlantısına sahip il sayısı 8'den 52'ye yükseltilecek. Liman tesisi sayısı 217'den 255'e çıkarılacak. Yıllık demir yolu yolcu taşımacılığı 19,5 milyondan 270 milyona çıkarılacak. Hava yolunda yıllık yolcu sayısı 210 milyondan 344 milyona yükselecek. Yıllık demir yolu yük taşımacılığı 38 milyon tondan 448 milyon tona ulaşacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!