banner2

Bakan Karaismailoğlu 'milli elektrikli tren' için tarih verdi: Önümüzdeki aylarda...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, saatte 160 kilometre hıza uygun "milli elektrikli trenlerin” seri üretimine başlandığını belirterek, "Önümüzdeki aylarda sertifikasını da alarak inşallah yolcu taşımaya başlamayı hedeflemekteyiz" dedi.

Gündem 20.09.2022, 23:31 20.09.2022, 23:50
Abone ol
Bakan Karaismailoğlu 'milli elektrikli tren' için tarih verdi: Önümüzdeki aylarda...

Almanya'nın başkenti Berlin'de başlayan demir yolları ulaşım teknolojileri fuarı InnoTrans 2022'ye katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, fuarda bakanlık standının açılışını gerçekleştirdi. 
Karaismailoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'de 4 bin 500 kilometre demir yolu inşaatının sürdüğünü ve bunun artarak devam edeceğini dile getirdi.

225 KM HIZLI TREN SIRADA

Saatte 160 kilometre hıza uygun 'milli elektrikli trenlerin" seri üretimine başlandığını aktaran Karaismailoğlu, şunları kaydetti: "Test süreci 10 bin kilometreyi aştı. Önümüzdeki aylarda sertifikasını da alarak inşallah yolcu taşımaya başlamayı hedeflemekteyiz. Ardından ikinci, üçüncü setler zaten bantta çalışmaları devam ediyor. Onun devamı 225 kilometrelik hıza sahip yine milli elektrikli trenimizin de şu an tasarım çalışmaları bitmek üzere. Orada da önemli ilerleme var. Bunun dışında 250 kilometre ve üzeri hızlara sahip trenleri yine Türkiye'de üretmek üzere de organizasyon ve tasarım çalışmalarımız bir taraftan devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!