Bakan Karaismailoğlu Mersin-Gaziantep hızlı tren hattının detaylarını paylaştı: Seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya inecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı süren Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesi'nin denize ve limanlara ulaşım ile lojistik ve yolcu taşımacılığı konularında önemli işlev göreceğini söyledi.

Gündem 12.08.2022, 14:15 12.08.2022, 14:15
Abone ol
Bakan Karaismailoğlu Mersin-Gaziantep hızlı tren hattının detaylarını paylaştı: Seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya inecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı süren Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesi kapsamındaki Toprakkale-Bahçe hattının tünel yapım çalışmalarının yürütüldüğü Düziçi ilçesindeki TCDD Yarbaşı İstasyonu'nu ziyaret etti. 

Çalışmaları inceleyen Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük ve ilgililerden bilgi aldı.

'TÜRKİYE'Yİ DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ ARASINA YÜKSELTME HEDEFİ İÇİN 7/24 ÇALIŞIYORUZ'

Karaismailoğlu, toplantının ardından, Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefiyle 7 gün 24 saat çalıştıklarını ifade etti.

'ÜLKEMİZİ YENİDEN DEMİR AĞLARI İLE ÖRÜYORUZ'

Karaismailoğlu, demir yollarının, ülke için tarihi ve stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Asya ile Avrupa arasında, Çin'den Londra'ya kadar giden demir ipek yolunun orta koridorunda yer alan ülkemiz, uluslararası yük ve yolcu taşımacılığında bir merkezdir. Hükümetlerimiz döneminde, ülkemizin demir yollarının gelişmesi için yaptığımız yatırımlar herkesin takdirini kazanıyor. Ülkemizi yeniden demir ağları ile örüyoruz. 2003 yılında 10 bin 959 kilometre olan demir yolu uzunluğumuzu,13 bin 50 kilometreye çıkardık. Toplam 4 bin 693 kilometrelik demir yolu hattının da inşasına devam ediyoruz. Ayrıca ülke genelinde toplam 13 bin 978 kilometrelik demir yolu hattında yapım, ihale ve etüt-proje çalışmalarımız devam ediyor."

'2 HAT ARASINDAKİ MESAFE 2 SAAT 15 DAKİKAYA İNECEK'

Karaismailoğlu, AK Parti hükümetleri döneminde Osmaniye'nin ulaşım ve iletişim yatırımları için yaklaşık 3 milyar 755 milyon liralık yatırım yapıldığını belirterek, kente 2003-2022 arasında 2 milyar liralık demir yolu yatırımı gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi.

Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesi'ne değinen Karaismailoğlu şunları aktardı:

"Projemizi, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirini bağlayan, saatte 200 kilometrenin üzerindeki hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hat olarak planladık. Bu büyük projedeki çalışmalar, 6 kesim halinde devam etmekte. Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep arası tam 361 kilometre. Projenin tamamlanmasıyla bu mesafe 295 kilometreye, iki hat arasındaki ulaşım süresi de 6 saat 23 dakikadan, 2 saat 15 dakikaya inecektir. Hattın tamamlanmasıyla ayrıca, Adana-Osmaniye seyahat süresi 80 dakikadan 40 dakikaya düşecektir." 

2025 YILINDA BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR

Karaismailoğlu, projenin Toprakkale-Bahçe bölümünün 58 kilometre olacağını, hat üzerinde 16 bin 516 metrelik 32 tünel, 602 metrelik 6 köprü ve viyadük ile 30 alt ve üst geçidin yer aldığını aktardı.

Hattı, 2025 yılına doğru tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Güzergahta 13 kilometrelik tünelli kesimin altyapı çalışmalarında yüzde 56'lık fiziki ilerleme sağladık. Kalan 45 kilometrelik güzergahın altyapısıyla hattın tamamının üstyapı, elektrik, sinyalizasyon ve telekomünikasyon yapım işleri de Altyapılar Genel Müdürlüğümüz tarafından tamamlanacaktır. Hattımızı 2025 yılına doğru tamamlayıp halkımızın hizmetine açmayı planladık. Hızlı tren hattımız lojistik olarak en önemli hatlarımızdan da birisi olacaktır. Özellikle Doğu, Güneydoğu ve Osmaniye'nin denize, limanlara ulaşımı için lojistik ve yolcu taşımacılığı anlamında çok önemli bir fonksiyon görecektir. Gaziantep'ten, Osmaniye'den hızlı trene binen vatandaşımız, önümüzdeki 3 yıl içerisinde Mersin, Konya, Ankara, İstanbul üzerinden Avrupa'ya kadar ulaşma imkanına sahip olacaktır."

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!