banner2

Bakan Karaismailoğlu duyurdu! 'Sabiha Gökçen metro hattını 1.4 milyon yolcu kullandı'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattını, açılışından bu yana geçen 2 aylık süreçte 1.4 milyon yolcunun kullandığını duyurdu.

Gündem 04.12.2022, 14:00 04.12.2022, 14:02
Abone ol
Bakan Karaismailoğlu duyurdu! 'Sabiha Gökçen metro hattını 1.4 milyon yolcu kullandı'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yatırımlara devam ettiğini bu yatırımlardan birinin de  Pendik - Tavşantepe - Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı olduğunu belirtti. 

Karaismalioğlu metro hattı ile İstanbulluların yaşam kalitesinin yükseldiğini belirterek, bu metro hattında Ekim ayında 640 bin 496 yolcu, Kasım ayında ise 752 bin 165 yolcunun seyahat ettiğini belirtti. Diğer yandan Karaismailoğlu, 2 ayda 1 milyon 393 bin yolcunun bu hattı tercih ettiğini belirtti. 

2 AYDA 1.4 MİLYON YOLCU KULLANDI 

Metro yatırımlarının hızla devam ettiğini belirten Karaismailoğlu şu ifadelere yer verdi: 

Saatte 120 kilometre ile Türkiye’nin en hızlı metrosu ünvanına sahip, dünyanın sayılı metrolarından olacak 37,5 kilometrelik Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane–Eyüp-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun, Kağıthane-Havalimanı kesiminin yapımını tamamlandık. Sinyalizasyon testleri biter bitmez önümüzdeki günlerde açacağız. Gayrettepe - Kağıthane arasını ise 2023 yılı Nisan ayı itibariyle işletmeye açacağız. Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metrosu’nun yapımını tamamladık. Yüzde 5 seviyesinde devraldığımız metro hattını, 28 ay gibi kısa sürede yüzde 99 seviyesinin üzerine getirdik, yakında bu hattımızı da açacağız.

BAŞAKŞEHİR'İ BAKIRKÖY'E BAĞLAYACAK

Karaismailoğlu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: 

Mevcut Kirazlı - Başakşehir Hattı’nın doğrudan Bakırköy İDO ile bağlantısını sağlayacak Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören–Bağcılar(Kirazlı) Metrosunun, yüzde 72’ye yakın fiziki gerçekleşmesi var” diyen Karaismailoğlu, bu hattın da 2023 yılında hizmete alınmasının hedeflendiğini vurguladı. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Bir diğer hattımız da 31,5 kilometrelik Küçükçekmece (Halkalı)-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu. Tünel kazma işimizin yüzde 80’ini tamamladık. Projenin tamamını da 2023 yılında bitirmeyi planlıyoruz. Kazlıçeşme–Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni nesil ulaşım projelerinde çalışmaları da devam ediyor. 2023 yılı ilk yarısında tamamlamayı hedefledik.

6 İLDE 12 PROJE DEVAM EDİYOR 

Türkiye’nin dört bir yanında yatırımların devam ettiğini de aktaran Karaismailoğlu, 6 ilde daha yapımı süren 12 projenin olduğunu kaydetti. Karaismailoğlu, bu projelerin bitmesiyle ekonomiye yılda 11,1 milyar TL katkı sağlamalarının yanı sıra 146 milyon saat zamandan, 136 bin ton yakıttan tasarruf edileceğine işaret etti ve kent içi raylı sistemler sayesinde özellikle büyükşehirlerde yaşanan trafik tıkanıklıklarının çözülürken, karbon emisyonunda da yılda 73 bin ton azalma olacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!