Yandex Metrica

Bakan Kacır'dan TÜRKSAT 6A paylaşımı: '4,5 milyarlık bir nüfusa erişim sağlanacak'

Bakan Kacır'dan TÜRKSAT 6A paylaşımı: '4,5 milyarlık bir nüfusa erişim sağlanacak'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin TÜRKSAT 6A'yı fırlatmak için gün saydığını belirterek "TÜRKSAT 6A'nın kapsama alanı mevcut uyduların ötesine, Güneydoğu Asya ülkelerine ulaşacak, böylelikle 4,5 milyarlık bir nüfusa erişim sağlanacak." ifadesini kullandı.

Gündem

30.05.2024, 23:57

Sosyal medya hesabından Milli Teknoloji Hamlesi etiketiyle "TÜRKSAT 6A"ya ilişkin paylaşım yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "8 Temmuz haftasında fırlatılması planlanan TÜRKSAT 6A'nın kapsama alanı mevcut uyduların ötesine, Güneydoğu Asya ülkelerine ulaşacak, böylelikle 4,5 milyarlık bir nüfusa erişim sağlanacak." ifadesini kullandı.

Bakan Tekin duyurdu: Fransız okullarına işlem yapılacak! Bakan Tekin duyurdu: Fransız okullarına işlem yapılacak! Haberi Görüntüle

"TÜRKİYE, 11 ÜLKEDEN BİRİ OLACAK"

Bakan Kacır paylaşımında "Daha önce yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydularını kendi kabiliyetleriyle geliştirme imkanını elde eden ülkemiz, tüm kritik bileşenleri yerli olarak üretilen TÜRKSAT 6A ile kendi haberleşme uydusunu üretebilen 11 ülkeden biri olacak." ifadelerini kullanarak TÜRKSAT 6A'nın kapsamı alanının genişiğine vurgu yaptı ve şu değerlendirmede bulundu: "TÜBİTAK UZAY liderliğinde, TUSAŞ, ASELSAN, CTECH işbirliğiyle Türk mühendisler tarafından geliştirilen, üretilen, test edilen ve 8 Temmuz haftasında fırlatılması planlanan TÜRKSAT 6A'nın kapsama alanı mevcut uyduların ötesine, Güneydoğu Asya ülkelerine ulaşacak, böylelikle 4,5 milyarlık bir nüfusa erişim sağlanacak. Hem sivil hem askeri iletişim için kullanılacak ve 15 yıldan daha uzun bir süre yörüngede görev yapacak olan yerli haberleşme uydumuz, ülkemiz için stratejik bir öneme sahip olmasının yanı sıra, bundan sonra gerçekleştireceğimiz uydu ve uzay projelerine büyük katkılar sunacak."

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading