Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Fidan'dan, Urumçi ve Kaşgar ziyareti paylaşımı: 'İçimde hep ukde olarak kalmıştı'

Bakan Fidan'dan, Urumçi ve Kaşgar ziyareti paylaşımı: 'İçimde hep ukde olarak kalmıştı'

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin ziyareti kapsamında Türk İslam medeniyetinin önemli şehirlerinden Urumçi ve Kaşgar'ı ziyaret etti. Bakan Fidan, ziyarete ilişkin paylaşım yaptı.   

Gündem

05.06.2024, 21:21

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk İslam medeniyetinin kadim şehirlerinden Urumçi ve Kaşgar'a ilişkin paylaşım yaptı. Çin temasları sırasında Urumçi ve Kaşgar'ı ziyaret eden Bakan Fidan, "Urumçi ve Kaşgar, içimde hep ukde olarak kalmıştı. Nihayet, Çin’deki temaslarım vesilesiyle bu iki kadim şehri de ziyaret ettim." ifadelerini kullandı.

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Kaşga ve Urumçi'yi ziyaret eden eden Fidan X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Uzun yıllardır, Türk İslam medeniyetinin kuruluşuna katkı veren pek çok tarihi şehri ziyaret etme fırsatım oldu." dedi.

Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor: Yerde adamı parçalayan köpeği vurma diye bağıran kadına tepki yağıyor! Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor: Yerde adamı parçalayan köpeği vurma... Haberi Görüntüle

"URUMÇİ VE KAŞGAR, İÇİMDE HEP UKDE OLARAK KALMIŞTI"

Maveraünnehir ve Fergana Vadisi’nin şehirlerini, tarihi Horasan kentlerini ve diğer coğrafyalardaki Selçuklu şehirlerini defalarca görme imkanı bulduğunu belirten Fidan, şunları kaydetti:

"Urumçi ve Kaşgar, içimde hep ukde olarak kalmıştı. Nihayet, Çin’deki temaslarım vesilesiyle bu iki kadim şehri de ziyaret ettim. 'Kitabın adını Kutadgu Bilig koydum. Okuyana kutlu olsun ve ona yol göstersin. Ben sözümü söyledim ve kitabı yazdım. Bu kitap uzanıp her iki dünyayı tutan bir eldir' diye tanımladığı ünlü eserin müellifi, büyük alim Yusuf Has Hacib'in aziz ruhuna Fatiha okudum. Allah bütün alimlerimize rahmet eylesin."

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading