banner2

Bakan Fidan tüm dünyaya o konuda çağrıda bulundu: Caydırıcı adımlar atılmalı!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BM Genel Kurulu kapsamında yaptığı konuşmada, Kur’an-ı Kerim'e yönelik alçak saldırılarla ilgili çağrıda bulundu. Bakan Fidan, "Türkiye tüm ülke ve uluslararası kuruluşlara İslamofobi ve ırkçılığa karşı etkin, caydırıcı adımlar atılması konusunda güçlü bir çağrı yapmaktadır" dedi.

Gündem 22.09.2023, 15:03 22.09.2023, 17:12
Abone ol
Bakan Fidan tüm dünyaya o konuda çağrıda bulundu: Caydırıcı adımlar atılmalı!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin New York kentinde 78. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında "BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Fidan özellikle son zamanlarda Kur’an-ı Kerim'e yönelik alçak saldırılara değinerek tüm dünya ülkelerinin bu konuda etkin ve cayıdırıcı adımlar atması gerektiğini ifade etti. 

"ETKİN VE CAYDIRICI ADIMLAR ATILMALI"

Dünya genelinde Kur’an-ı Kerim'e yönelik alçak saldırıların aslında tüm dinlere bir hakaret olduğunu ve bunun aynı zamanda ırkçılığın yeni bir formu olduğunun altını çizen Bakan Fidan, "Türkiye, tüm ülke ve uluslararası kuruluşlara İslamofobi ve ırkçılığa karşı etkin, caydırıcı adımlar atılması konusunda güçlü bir çağrı yapmaktadır" dedi. 

"BM'NİN İNSAN HAKLARI KONSEYİNİN TEPKİSİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

Bakan Fidan, konuşmasına şu şekilde devan ettİ; BM Genel Kurulu ve İnsan Hakları Konseyi'nin kutsal kitapların yakılmasını dini nefret ve uluslararası hukukun ihlali olarak tanımlayan son kararlarını memnuniyetle karşılamaktayız. Bu yılki G-20 liderler Zirvesi'nde alınan kınama kararı da önemli bir kazanımdı. Ancak daha fazlasını yapmamız gerekmektedir. Türkiye bu akımlara karşı mücadelede, uluslararası arenadaki girişimlere liderlik etmek suretiyle aktif rol oynamayı sürdürecektir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!