banner2

Bakan Ersoy çarpıcı gerçeği açıkladı: Hortum çıksa kuleyi götürürdü

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 'Kız Kulesi restorasyonu' tartışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, ''Şu an Marmara Denizi'nde bir hortum çıksa, kuleyi alıp götürürdü. Biz de bunun önüne geçmek için restoran sürecini başlattık.'' dedi.

Gündem 19.09.2022, 11:22 19.09.2022, 11:37
Abone ol
Bakan Ersoy çarpıcı gerçeği açıkladı: Hortum çıksa kuleyi götürürdü

İstanbul'un en önemli simgelerinden biri olan Kız Kulesi'nde 2021 yılının eylül ayından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen restorasyon çalışması devam ederken tarihi yapının son görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

Çekilen bir videoda Kız Kulesi'nin arkasından geçen bir geminin restorasyon halinde olan yapının içinden görünmesi tartışmalara neden oldu. Kimileri yapının yıkıldığını öne sürdü. Tepkilerin büyümesi üzerine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada 1940'lı yıllardaki kız kulesinde yaşanan yangın sonrası yapılan betonarme eklentiye ve yapının depreme dayanıklı olmadığına dikkat çekilerek 2022 yılı sonunda çalışmaların biteceğini ifade edildi.

''HORTUM ÇIKSA KULEYİ GÖTÜRÜRDÜ''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV'de katıldığı programda konuyla ilgili önemli bilgiler verirken şu ifadeleri kullandı; ''Kız Kulesi'nin geçmişine bakmak gerekiyor. 40'lı yıllarda bir yangın çıkıyor ve sonrasında da restorasyona alınıyor. Beton ağır bir malzeme, yapıya yük biniyordu. Şu an Marmara Denizi'nde bir hortum çıksa, kuleyi alıp götürürdü. Biz de bunun önüne geçmek için restoran sürecini başlattık. Birçok uzman isimle çalışmalar yürüttük ve bünyemize dahil ettik.

SÜREÇ NEDEN UZADI?

Yapılacakları basın lansmanıyla Eylül 2021'de anlattık. Özgün duvarları yıkılması, aslını koruyoruz. Denizin altında da binayı etkileyen boşluklar vardı. Hocalar acilen müdahale edilmesini raporladılar. Biz de özgün şeklini koruyarak restorasyon sürecine başladık. Sürecine girildiğinde kolonlar kirişlerin birbirine bağlı olmadığını ya da deniz kumunun kullanıldığını gördük. Süreç de bu yüzden uzadı. Müzekart'ın geçerli olduğu bir işletme olacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!