banner2

Bakan Dönmez 'sabit yaz saati' tartışmalarına son noktayı koydu

Enerji Bakanı Fatih Dönmez kış aylarında tartışma konusu olan sabit saat uygulamasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Dönmez, uygulamanın elektrik verimliliğine kayda değer katkı sağladığını belirtti.

Gündem 17.08.2022, 11:56 17.08.2022, 11:58
Abone ol
Bakan Dönmez 'sabit yaz saati' tartışmalarına son noktayı koydu

Sabit yaz saati uygulamasına geçilmesinin ardından birçok tartışma da beraberinde gelmişti. 

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Uygulamada değişikliğe gidilmezken konuya ilişkin Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verildi.

'ENERJİ VERİMLİLİĞİNE KATMA DEĞER SAĞLADIĞI ORTAYA KONMUŞTUR'

Dönmez, kış aylarında tartışma konusu olan sabit saat uygulmasına yönelik eleştirilere cevap verdi. 

İTÜ tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkilerinin analiz edildiğini hatırlatan Dönmez şunları söyledi:

"Bu kapsamda; Ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3'de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur."

AB'NİN TAVİSYESİ DE TEK SAAT UYGULAMASINA GEÇMEK

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre Dönmez, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağının da bilimsel olarak tespit edildiğini belirterek, bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit saat uygulaması hayata geçirildiğini hatırlattı.

Dönmez, ayrıca; AB Komisyonu tarafından üye ülkelere tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletildiğini belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!