Bakan Dönmez' Karadeniz gazı için tarih verdi! 'O tarihte karada yakmaya başlayacağız'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Karadeniz gazı için önemli açıklamalarda bulundu. 2023'ün mart ayı müjdesini paylaşan Dönmez, Akdeniz için de yaptığı açıklamada, 'Akdeniz'de 45-60 günlük süremiz var. Bu sürede sondajımızı tamamlayacağız. Keşif bulursak milletimizle müjdeyi paylaşacağız' ifadelerine yer verdi.

Gündem 11.08.2022, 10:12 11.08.2022, 11:17
Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AA Editör Masası'na konuk oldu. Burada Karadeniz gazı için önemli bilgiler paylaşan Bakan Dönmez, 2023'ün mart ayında halkın kullanımına sunulacağı müjdesini paylaştı. 

Dönmez yaptığı açıklamada, 'Akdeniz'de 45-60 günlük süremiz var. Bu sürede sondajımızı tamamlayacağız. Keşif bulursak milletimizle müjdeyi paylaşacağız' ifadelerine yer verdi. 

DÜNYADA SADECE 5 TANE VAR 

Dönmez, Türkiye'nin enerji filosunda Abdülhamid Han ile birlikte 4 sondaj gemisi olduğuna dikkati çekerek, "Diğer sondaj gemilerimizle benzer birçok özelliği olmakla birlikte Abdülhamid Han ilk defa bizim kullandığımız bir gemi olacak. Dünyada alanında 5 tane var. 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabiliyor." ifadelerini kullandı.

'AKKUYU TÜRKİYE'NİN MEGA PROJELERİNDEN BİRİ'

Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) Türkiye'nin mega projelerinden biri olduğunu belirterek, Türkiye'nin, 60-70 yıllık hayalini gerçekleştirmek üzere olduğunu dile getirdi.

Diğer yandan Akkuyu NGS için konuşan Bakan Dönmez, "Proje takviminde bir aksamaya müsaade edemeyiz." sözlerini kaydetti. 

50 KİLOMETRELİK KISMI KALDI

Dönmez açıklamasında, "Karadeniz'in 2200 metre altında bir enerji üssü kuruyoruz. 120 kilometrelik derin deniz boru döşeme işlemi tamamladı. 50 kilometrelik kısım kaldı" ifadelerine yer verdi. 

DOĞALGAZ İÇİN TARİH VERDİ 

2023'ün mart ayı için tarih veren Dönmez, "2023'ün mart ayı içinde inşallah Karadeniz gazını karada yakmış olacağız." diye konuştu. 

'DOĞALGAZDA HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞAMAYIZ'

Tedarikçilerin plana uyduğu sürece bir sıkıntı yaşanmayacağını belirten Dönmez, "Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğunda doğal gazda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

TRANSFERLER TL İLE YAPILABİLİR 

Ayrıca Rusya'nın ruble ile gaz satış kararı hakkında değerlendirme yapan Dönmez, "Bu konu liderler arasında da teyit edildi. Transferlerde Türk lirasını da konuşuyoruz." sözlerini kaydetti. 

DOĞALGAZ DEPOLAMA TESİSİ TAMAMEN DOLU 

Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi'ndeki doluluk oranı hakkında bilgi veren Bakan Dönmez, "Bugün itibarıyla Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi'nde doluluk oranımız yüzde 87. Hedefimiz eylülde tamamını doldurmak. Tuz gölü depolama tesisimiz tamamen dolu."  ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!